Türk-Eğitim-Sen'den Uzman Öğretmenlik/ Başöğretmenlik Açıklaması

Türk-Eğitim-Sen'den Uzman Öğretmenlik/ Başöğretmenlik Açıklaması

Sendika 28.05.2023, 22:58
Türk-Eğitim-Sen'den Uzman Öğretmenlik/ Başöğretmenlik Açıklaması

Uzman ve Başöğretmenlik Başvurularında Dikkate Alınan Süreler Talebimiz Doğrultusunda Güncellenmelidir.

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin kariyer basamaklarında ilerlemelerine yönelik "2023 Yılı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru"yu yayınladı.

Duyuruda 2023 yılı takvimi ve başvuru şartları yayınlanarak, uzman ve başöğretmen olmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar ve yapması gereken çalışmalar ile hizmet sürelerinin hesabında dikkate alınacak süreler yer aldı.

Bu süreler belirtilirken, İlgi Yönetmelikte yer verilen kriterler dikkate alındı. İlgi Yönetmelikte ise uzman ve başöğretmenlik başvurularındaki on yıllık sürenin tespitinde dikkate alınacak süreler 14. madde de belirtildi. Ancak bu maddede yer verilen süreler ne yazık ki eksik düzenlendi.

Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak on yıllık sürenin hesabında;

1- Ücretli / vekil öğretmenlikte çalışılan sürelerin,
2- Özel öğretim kurumlarında uzman öğretici olarak çalışılan sürelerin,

3- Üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalışılan sürelerin de yönetmeliğe eklenmesini talep ediyoruz.

Bu görevleri yerine getirenler, öğretmenlik görevini icra etmiştir. Dolayısıyla uzman öğretmenlik başvurularında bu sürelerin de hesaplanması gerekmektedir. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı gönderen sendikamız, 2023 yılı başvurularında bu sürelerin dikkate alınmasını ve oluşacak mağduriyetlerin engellenmesini istedi.

Yorumlar (4)
Emir 4 ay önce
İnşAllah dikkate alırlar
Kolejde çalışılan süreyi sayıyor ama ücretli öğretmenliği saymıyor kaldi ki bizzat devletin okulunda çalışmışsın ve bu konuda bir şey yok
Öğretmen 4 ay önce
Memurlara disiplin affı da ister misiniz?
Nazife 4 ay önce
5 yıla düşsün dediler onu neden söylemiyorsunuz yazık ya
Ahmet 4 ay önce
Ücretli ögretmen ücretleri sizden sonra eridi.Tesekkur ederiz siz düzenleme yapmtirmistiniz.Secim öncesi kadro da gelmedi ücretlerde bari düzenleme olabilir mi
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı