Ücretli Öğretmenlik Ücretli Köleliğe Dönüştü

Eğitim Bir Sen'den ''ücretli öğretmenlik'' açıklaması

Sendika 27.08.2023, 15:01
Ücretli Öğretmenlik Ücretli Köleliğe Dönüştü

Eğitim Bir Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş şu ifadeleri kullandı:

Ücretli öğretmenlik maalesef bu ülkenin bir gerçeği. Ancak ücretli öğretmenlik, ücretli köleliğe dönüşmüş durumda.

Sendika olarak kadrolu öğretmenlik dışındaki tüm istihdam çeşitlerine karşıyız. Ücretli öğretmenliği doğru bulmadığımız gibi sözleşme öğretmenlik de istediğimiz bir şey değil. Hele öğretmenleri, sözleşmeliden kadroya geçirip de kadrolu öğretmenlerin özlük haklarından yararlandırmamak apayrı bir dram.

Tekrar ücretli öğretmenlik konusuna dönecek olursak okulların açılmasına çok az bir süre kaldı ve ücretli öğretmenlik başvuruları elektronik ortamda devam ediyor.

Ne acıdır ki haftada 30 saat derse giren bir ücretli öğretmen ayda ancak 7000 küsür TL alabilecek. Bu kadar az ücret alan öğretmenimiz hasta olsa, izin alsa... o günkü ücreti de kesiliyor. Kısaca ayda birkaç gün okula gelemezse eline geçecek para 5000 TL civarında. Şimdi soruyoruz: Bu trajik durum Allahtan reva mı?

Devletimize sesleniyoruz: Nasıl özel sektör, asgarî ücretten aşağı hiç kimseyi çalıştırmıyorsa, devlet de ücretli öğretmenlere hiç değilse asgarî ücret ödemeli ve ücretli öğretmenlerin aylık sigorta primlerini 30 gün üzerinden yatırmalıdır. Ücretli öğretmenleri hem haftada 30 saat çalıştırıp hem de ayda 16 gün sigortaya mahkum etmemelidir.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı