Vergi Dilimi Artışı Beklentiyi Karşılamamıştır

Hazine ve Maliye Bakanı NEBATİ Gelir vergi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, 2. dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, 3. dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya çıkardıklarını açıkladı. Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Ramazan Acar Açıklamayı değerlendirerek '' Vergi Dilimi Artışı Beklentiyi Karşılamamıştır'' dedi.

Sendika 01.01.2023, 21:13
Vergi Dilimi Artışı Beklentiyi Karşılamamıştır

ACAR Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Hazine ve Maliye Bakanı Gelir vergi tarifesinin ilk dilimini 32 bin liradan 70 bin liraya, 2. dilimini 70 bin liradan 150 bin liraya, 3. dilimini 250 bin liradan 550 bin liraya çıkardıklarını açıkladı.

Matrahlar düşük kalmıştır maalesef.

Oysaki Bakanın açıkladığı rakamlar, 2022de uygulanması gereken rakamlardır. Çünkü Maliye Bakanlığı şu ana kadar vergi dilimi belirlemesini yeniden değerleme oranında yapmamıştır. Halbuki ilk dilim ve diğer dilimler için açıklanan rakamın en az iki katı olmalıydı.

Bu düzenleme ile kamu çalışanları maalesef yine yüksek vergi ödeyecektir.

Diğer kesimlerden, beyana dayalı olduğu için, toplanmakta zorlanılan gelir vergisi, kamu çalışanlarından% 27 lere varan oranlarda (ikinci altı ayda% 12lere varan oranda fazla alabilecek şekildeki düzenlemelerle) alınması ve kaşıkla verip kepçeyle alma uygulamasından da vaz geçilmelidir.

Bu konudaki talebimizi yineliyoruz; Kamu çalışanına vergi%15’e sabitlenmelidir.

Ocak ayında kamu çalışanına yapılacak zam da, en az asgari ücrete yapılan zam oranında olmalı, seyyanen zam ve refah payı da muhakkak verilmelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı