Açık Liseye Geçişte Rekor Düşüş!

Açıköğretim liselerine geçiş önceki senelere göre büyük bir düşüş yaşadı. Bu seneki eğitim öğretim senesinde yapılan yeni düzenlemeler ile açıköğretime geçişler zorlaştırılınca açıköğretime geçenlerin sayısı da oldukça düştü.

Sınavlar 16.11.2023, 13:13
Açık Liseye Geçişte Rekor Düşüş!

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim senesi için yaptığı düzenlemeler arasında ortaöğretimden açıköğretim liselerine geçişin kısıtlanmaları da yer aldı. Yapılan bu düzenleme ile son açıklanan verilere bakıldığında açıköğretim liselerine geçiş oldukça düştü.

MEB’den açıköğretime geçiş sıkılaştırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim yaşı içerisinde olan öğrencilerin eğitimlerini tam bir şekilde almaları için çalışmalarına devam ediyor. 2023-2024 eğitim senesi için yaptığı çalışmalarda bu kapsamda da düzenlemeler yapan Bakanlık ortaöğretimden açık liselere geçişleri oldukça zorlaştırdı. Bu düzenlemeler ile geçtiğimiz seneye oranla büyük oranda düşen açıköğretim sistemine geçişler şu veriler ile açıklandı;

Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, geçen yıl 437 bin 169 öğrenci, örgün eğitimden açık liseye kaydını aldırdı. Düzenleme sonrası bu yılki sayı 55 bin 920 oldu. Buna göre genel kayıt oranları neredeyse yüzde 70’in üzerinde azalmış oldu.

Okul terkleri içinde yeni sistemler geliyor!

Milli Eğitim Baknalığı her öğrencinin eğitim hakkını kullanabilmesi ve yaşının gerekliliği olan eğitimden geri kalmaması için okul terkleri alakalı olarakta çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Okullarda özellikle erken okul terki yaşanmasının muhtemel olduğu okullarda farkındalık arttırıcı, kurumsal kapasite genişletici çalışmalarına devam ediyor. Bununla beraber okullarda önleme müdahale komisyonları kuruluyor, sanatsal ve spor alanı derslerinin telafi, yetiştirme sınıfları ve öğrenciler için mentorluk hizmetleri gibi okul içi ve okul dışı eğitim etkinliklerinden oluşan entegre bir önleme, müdahale ve telafi modeli geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor.

Yorumlar (1)
tarık 3 hafta önce
Yav okumak istemeyenler açık liseye geçiyorlardı bir taraftan meslek ediniyorlardı. La sizin ileride arabalarınızı kim tamir edecek. La siz ne kadar komiksiniz.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı