YKS geç başvurusu 2023 ne zaman? YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

YKS geç başvuru ücreti ne kadar, nasıl ödenir? YKS geç başvurusu 2023 ne zaman? YKS geç başvuru adımları!

Sınavlar 28.03.2023, 21:41
YKS geç başvurusu 2023 ne zaman? YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 23 Mart tarihinde sona erdi. YKS başvuru sürecinin sona ermesinin ardından, başvuru tarihini kaçıran üniversite adayları, geç başvuru tarihlerini ve geç başvuru ücretini araştırmaya başladı. Peki, YKS geç başvuru ücreti ne kadar? YKS geç başvurusu ne zaman? İşte YKS geç başvuru adımları...

YKS 2023 geç başvuru tarihi ve geç başvuru ücreti adımları adayların gündeminde yer alıyor. YKS başvuruları yapamayan öğrenciler için geç başvuru tarihini araştırıyor. YKS sınavları bu sene Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı 17 Haziranda, sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 18 Haziranda, öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak. YKS başvuruları, 8-23 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Henüz başvuru yapamayan adaylar, geç başvuru tarihlerini araştırmaya başladı.

YKS GEÇ BAŞVURU TARİHLERİ 2023 NE ZAMAN?

YKS geç başvuruları 27 Mart - 3 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak. YKS geç başvuruları ÖSYM AİS üzerinden yapılacak. YÖK Başkanı Özvar, farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaşını tamamlayan kadınlara bu yıl ilk kez devlet üniversitelerindeki programlarda kontenjan ayırdıklarını bildirdi.


YKS GEÇ BAŞVURU 2023 SAYFASI ÖSYM

YKS 2023 BAŞVURU KILAVUZU

YKS GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Normal fiyatın yüzde 50 fazlası geç başvuru ücreti olarak belirlendi. YKS geç başvuru kapsamında adaylar TYT/AYT/YDT her biri için 115 TL ücret ödeyecek. Deprem nedeniyle afet bölgesi olarak ilan edilen 11 ilde ikamet eden, buralardan deprem sonrasında başka il ve ilçelere göç adaylardan sınav ve başvuru ücreti alınmayacak. Öte yandan ÖSYMden yapılan açıklamada, "Depremlerin yaşandığı Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatyada Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılmayacak. Adaylar istedikleri illeri tercih edip sınava girebilecek." ifadelerine yer verildi.

YKS GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR, NASIL ÖDENİR?

Haber devam ediyor

Haberin devamı
Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.

Adaylar başvuru ücretlerini ayrıca ÖSYM’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden veya kartlı ödeme sistemi olan “odeme.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirebilecekler. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için 3 Nisan 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.


YKS BAŞVURU ÜCRETİ ÖDEME SAYFASI

YKS BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

İş Bankası’nın tüm şubeleri, mobil bankacılık ve internet bankacılığı Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı