Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bengütürk Tv'de gündeme dair bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamaları arasında Milli Eğitim Akademileri de vardı.

Bilindiği üzere Bakan Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte Milli Eğitim Akademisinin geleceğini açıkladı. Akademi atama bekleyen öğretmenlere yönelik olacak. Akademi 30 ilde gerçekleştirilecek. Akademiye alımlar ise Kpss puan üstünlüğüne göre yapılacak. Akademiden başarılı olan öğretmenler sözleşmeli öğretmen olarak atanacak. Bu süre boyunca da akademideki öğretmenlere günümüzde 23 bin TL'ye tekabül eden ücret verilecek.

Konu hakkında Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan açıklamada bulundu.

Başkan Geylan, “Milli Eğitim Akademisi tartışmaları başladığında eğitim fakültelerinin yerini mi tutacak şeklinde bir endişe yaşandı. Bu, haklı bir endişeydi. Çünkü öğretmen yetiştirme sistemimiz eğitim fakülteleri üzerine bina edilmiştir. Bu hususu atlayamayız, eğitim fakültelerini itibarsızlaştıramayız. Eksikleri varsa tamamlarız. Yeni bilgiye göre akademide KPSS başarısına göre alınan öğretmenlerimiz bir nevi adaylık sürecine tabi tutulacak. Bunu makul görüyorum. Yani Milli Eğitim Akademisi’nde verilecek eğitim; öğretmen yetiştirme sürecinin bir parçası değil, öğretmenlerin adaylık sürecindeki bir karşılığıdır.

Eğitim Bir Sen'den İl Milli Eğitim Müdürüne Uyarı! Eğitim Bir Sen'den İl Milli Eğitim Müdürüne Uyarı!

Ancak şunu eksik görüyorum: 30 ilde kurulacak akademide öğretmenlere 23 bin TL ücret verilecek. Elazığ’dan Mersin’deki eğitim akademisine geldiğinizi düşünün. 23 bin TL’ye nasıl geçineceksiniz? Ev kirasını mı karşılayacaksınız, ulaşım giderlerini mi, gıda masraflarını mı? Bunu doğru bulmuyorum. Bu arkadaşlarımız KPSS başarısına göre öğretmen olmayı hak etmişlerse, o halde maaşlarının da eksiksiz ödenmesi gerekir. Bu sorunun TBMM’de çözülmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.