İlave tediye ödeme tarihleri belli oldu! İlave tediye ödeme tarihleri belli oldu!

Seçim öncesi yaklaşık 100 bin civarı işçinin takip ettiği konuyla ilgili Yalçın Bayer köşesinde son durum değerlendirmesi yaptı. Yalçın Bayer, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerini devam ettirdiğini belirtmişti. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan tam olarak resmi bir açıklama gelmedi. Peki, taşerona kadro verilecek mi şartları neler? İşte son gelişmeler...

Kadrolar merakla bekleniyor

Torba yasa ne zaman çıkıyor, sorusu gündemin ilk sırada yer alan başlıklarından oldu. Seçimden önce gündeme gelen 3600 ek gösterge, taşeronlar için kadro, Bağkur prim gün sayısı, 9. Yargı Paketi şeklindeki önemli konuların torba yasada yer alması merakla bekleniyor. İlk 2023 senesinde duyurulan 90 bin taşeron işçisine yapılan kadro düzenlemesi ile çalışanların sosyal ve mali haklarında iyileştirme yapılacak.

Seçimden önce konuyla alakalı açıklamalar yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Seçim öncesi 700 bin işçinin kamu sözleşmesinin sona ermesini istiyoruz.” Demişti. Öte yandan Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, konuya köşesinde yer vermişti.

Torba yasa düzenlemesi ne zaman görüşülecek?

Torba yasa düzenlemesiyle alakalı olarak AK Parti tarafından çalışmaların devam ettiği bilgisi farklı vesilelerle kamuoyuna duyuruldu. Ancak düzenlemenin taslak metni ile alakalı kısmının ne zaman hazırlanacağı ve görüşülmesi için Meclis Başkanlığı’na ne zaman sunulacağı henüz net değil.

Bakan Işıkhan’dan önemli açıklama!

Taşerona kadro ile beraber en çok merak edilen diğer konulardan biri olan 3600 ek göstergeyle alakalı olarak Bakan Işıkhan’dan beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde geldi. Bakan ışıkhan “ 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlükte yer alan 3600 ek gösterge düzenlemesi ile emekli ve çalışan 5,3 milyon kamu personeli ile bu kişilerin hak sahiplerinin ek göstergelerinin tekrardan belirlenmesini sağlamış olduklarını hatırlatan Işıkhan, “Bununla birlikte, birinci dereceye çıkan devlet memurları için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak en kısa zamanda uygulayacağız.” dedi.