Son Dakika: Taşeron ve 4/D İşçilerinin Toplu Sözleşmesi Öncesi Önemli Çağrı

Kadroya geçen işçilerin iş kolu belirsizlikleri için son dakika açıklaması geldi. TBMM'de gelen açıklama, TİS öncesi işçilerin mağduriyetlerini dile getirdi.

Taşeronlar 01.07.2020, 01:35
Son Dakika: Taşeron ve 4/D İşçilerinin Toplu Sözleşmesi Öncesi Önemli Çağrı

Mecliste Toplu Sözleşme Öncesi Önemli Çağrı

TBMM Genel Kurulu bugün toplandı.Toplanan genel kurulda söz alan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, özel güvenlik işçilerinin mağduriyetlerini dile getirdi ve iş kolları belirsizliğinin sona ermesini istedi. Girgin in bu çağrısı, taşeron işçi iken kadroya geçen tüm işçilerin iş kolu belirsizliklerinin çözümü için ses oldu.

"320 bini aşkın özel güvenlik işçisi esnek ve güvencesiz çalışmanın en ağır koşullarına muhataptırlar." diyerek sözlerine başlayan Girgin, "Özel güvenlik işçileri ne istiyor?" sorusunu sordu ve şu şekilde devam etti:

"Yetki ve sorumluluktan doğan haklar konusunda bir iyileştirme, görev tanımı dışında çalışmalarının engellenmesi, kendilerine yönelik yeni bir işçi sağlığı ve iş güvenliği düzenlemesinin yapılması, çalıştıkları kamu iktisadi teşekkülüne bağlı taşeronda değil çalıştıkları kurum bünyesinde istihdam edilmek, 696 sayılı KHK’yle belediye şirketlerine geçen özel güvenlik işçilerinin iş kollarının belirsizliğinin giderilmesi, maaş, özlük hakları ve risk tazminatları konularında iyileştirme, yıpranma hakkı, ödüllendirme, şehitlik ve gazilik taleplerinin karşılanması ve kadroya dâhil edilen işçilerin tayin talepleri hakkında düzenleme. İktidara sesleniyoruz: Özel güvenlik işçilerinin sesine kulak verin."

İŞ KOLU BELİRSİZLİĞİ

TBMM Genel Kurulu nda yapılan açıklamada taşeron işçi iken kadroya geçirilen işçilerin iş kolu belirsizliklerinin ortadan kaldırılması istendi. 

TİS BEKLENİYOR

Taşeron işçiler ile kadroya geçen 4/Dli işçileri ilgilendiren toplu sözleşme bu sene yapılacak. Ancak korona nedeniyle TİS in 3 ay yapılmayacağı kararına varılmıştı. 3 aylık erteleme Temmuz un üçüncü haftasında sona eriyor. Korona nedeniyle gelen ertelemenin sona ermesi sonrası toplu sözleşme tarihi netleşecek.

Yorumlar (1)
Sunay ZENGİN 3 ay önce
Ben kaloriferciyim ama her işi yaptırmaya çalışıyorlar.Nasıl bir kadro ise,misal temizlik,tarla ve ağaç sulama gibi.Ayrımcılıkta orada kalsın.Adam gibi kadro,adı gibi olsun.Bizi (idare tarafından) tutanaksız diye bir kadro olmasın,içi dolu hak bir kadro olsun.
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29