Taşeronda Son Dakika Açıklaması: 1 Kasım'da Yeni Süreç Başlıyor

Taşeronda son dakika açıklaması geldi. Hak İş Başkanı Mahmut Arslan yaptığı son dakika açıklamasında iş kolu düzenlemesine değindi ve 1 Kasımda yeni sürecin başlayacağını söyledi.

Taşeronlar 01.10.2020, 11:50 01.10.2020, 11:57
Taşeronda Son Dakika Açıklaması: 1 Kasım'da Yeni Süreç Başlıyor

Son dakika : Taşeron açıklamaso.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan bir s on dakika açıklamasında bulundu. Arslan yaptığı açıklamada iş kolu düzenlemesine değindi ve ibunun yanlış olduğunu söyledi. 

696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler için açıklamada bulunan Arslan, "Bizim itirazımız bu düzenlemenin yanlış olduğudur. Doğru olan nedir? Şu anda işçiler, hangi sendikanın hangi iş kolunda çoğunluğu varsa o sendikanın üyesi kalmaya devam etsinler, toplu sözleşmeyi onlar yapsınlar" ifadelerini kullandı. 

Arslan açıklamasının devamında, - "Çalışma Hayatı Buluşmalarının 3üncüsünü eğer taraflar da kabul ederse kayıt dışılık üzerine yapmayı planlıyoruz. Çünkü, Kovid-19 salgınında da kayıt dışının ne kadar belirleyici, önemli olduğunu bir kez daha müşahade ettik" dedi. 

1 KASIMDA DEĞİŞECEK

Taşeron işçi iken KHK ile kadroya alınan işçilerin iş kollarını değiştiren düzenlemeyle ilgili de değerlendirmelerde de bulunarak, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK )ile 6356 sayılı Kanuna eklenen geçici 7. maddenin 3. fıkrası gereğince konfederasyonlarına bağlı sendikalara üye on binlerce işçinin iş kolunun 1 Kasım 2020den itibaren değiştirileceğini anlattı.

Yapılan düzenlemenin işçileri kendi iradeleri dışındaki bir sendikaya üye olmaya zorlayacağını belirten Arslan, "Bizim itirazımız bu düzenlemenin yanlış olduğudur. Doğru olan nedir? Şu anda işçiler, hangi sendikanın hangi iş kolunda çoğunluğu varsa o sendikanın üyesi kalmaya devam etsinler, toplu sözleşmeyi onlar yapsınlar." dedi.

YENİ SÜREÇ 1 KASIMDA BAŞLIYOR

Arslan, işçilerin kendi iradeleriyle istedikleri sendikaları tercih ettiğine ancak 1 Kasım itibarıyla hiç tanımadıkları bir sendikaya üye olmak zorunda bırakılacaklarına işaret ederek bunun kendileri için de büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

Mahmut Arslan, 10 yıldır taşeron mücadelesi verdiklerini, bu insanlarla sendikal aidiyet kurduklarını belirterek, bu düzenlemenin konfederasyondaki 200 bin üyeyi etkileyeceğini söyledi. Taşerondaki işçilerin tamamına yakınını sendikasızken örgütlediklerini aktaran Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2014te bunlar için toplu sözleşme yolunu açtık, bir kanun düzenlemesiyle taşeronlarda toplu sözleşme imkanı getirildi. Bunları başardık. Toplu sözleşmelerde hükümet bizimle görüştü. 2017de kadro verilirken yine en taşeronlarda en fazla üyeye sahip Hak-İş olduğu için hükümetle bu görüşmelerde muhatap olduk. Bütün bunları yaptıktan sonra, gelip 1 Kasımda hiç hak etmeyen sendikalara, konfederasyonlara, üyelerimizin kanun zoruyla üye olmaya zorlanmalarına Hak-İş hep itiraz etti. 1 Kasım tarihine kadar da olsa bu mücadeleyi sürdüreceğiz ve bu yanlışı konuşmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (8)
Adem Abdurahmanoğlu 3 hafta önce
Nedense hiç inandırıcı değilsin.İyi güzel de belidiyelere iş kolları ile alakalı yazı gönderildiğinde nerdeydin demezler mı adama.
yunus 3 hafta önce
sadece kendi srununu söylüyor bizlere ne haklar geliyor onu söyle masada ne var 1 kasımda özlük haklarımızda ne değişecek.
HASAN TATAR 3 hafta önce
SEN İŞÇİ HAKKI SAVUNUYORUM DEMİCEN KEL MAHMUT AVANTAYA SAVUNUYORUM DİYECEN... KAPİŞŞŞ
Ercam 3 hafta önce
Konuş konuş işçiye yansıyan hiçbirşey yok.insanların emeği ile ekmeği ile oynamayın.az aşından bir dolu kepçe çalma peşindesiniz.
Dadaş 3 hafta önce
Üye tutmanın peşinde bunlar para kesecekler ya işçilerden bizde yedik
Timur Gürsoy 3 hafta önce
Hala konuşabiliyormu bu işçi düşmanı, asıl iş kolu anayasanın eşitlik ilkesine dayanır. Sen çıkmış anayasaya aykırı diyorsun hangi maddeye aykırı onu de hele çokbilmiş. Srndikayla gönül bağıymış senin sendikaların işçinin yuları oldu. Senin sendikalarınla hiçbir gönül bağımız yok. Asıl iş kolu KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR. SAKIN BULAŞMA. İŞÇİNİN KAFASINI ATTIRMA.
Şenol 3 hafta önce
İş kolumuz kırmızı çizgimizdir bir iş yerinde farklı iş kolu olmaz sağlık sektöründe çalışan herkes sağlık iş kolunda olmalıdır.
Betül 3 hafta önce
Kadrolular tayin olabilir

Bizim kadromuz nasıldır anlaşılmadı

Tayin haklarımız nerde kaldı

Bu nasıl kadrodur
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43