Taşeronda Son Dakika Haberi: Kadro, Maaş Zammı ve TİS Teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de konuşan İzmir Milletvekili Kani Beko, taşeronda kadro alamayan işçiler ile kadroya geçen işçilerin maaş zamları ve toplu sözleşmeye yönelik taleplerine ilişkin önemli teklifler sundu.

Taşeronlar 27.06.2020, 02:05
Taşeronda Son Dakika Haberi: Kadro, Maaş Zammı ve TİS Teklifi

Taşeron İşçilerin Sorunlarına Değinen Milletvekilinden Dikkat Çeken Açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)de konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, taşeron işçiler ile kadroya geçen 4/Dli işçilerin sorunlarına değindi ve önemli açıklamalarda bulundu. Beko, çalışanların merakla beklediği teklifleri de genel kurulda dile getirdi.

TAŞERON SİSTEMİ YASAKLANSIN

TBMMde söz alan Kani Beko, taşeron sisteminin yasaklanması gerektiğini söyleyip, "Yıllarca taşeron işçiler yürüyüşler yaptı, mitingler düzenledi ve grevler yaptı. Söyledikleri tek şey vardı: “Taşeron sistemi yasaklansın.” Nedenine gelince Türkiye’de AKP iktidara geldiği günden bu yana 25 bine yakın işçi kardeşimiz işçi sağlığı, iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı maalesef öldüler; bunların yüzde 94’ü taşeron işçisiydi." dedi. 

"KADRO VERİLDİ AMA..."

Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreçleri ve kadro sonrası kaybolan haklarla ilgili konuşan Beko, "Cumhurbaşkanı 2018 yılında kamuda, belediyelerde ve özel idarelerde çalışan işçilere bir müjde vermişti, demişti ki: “Biz taşeron işçilerine kadro vereceğiz.” Evet, kadro verildi. Peki nerelerde, kimlere verildi bu kadrolar? Sarayda, başbakanlıkta, MİT’te, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde çalışan bazı taşeron işçisi olan arkadaşlarımıza kadro verildi. Bu kadro değil, ne anlama gelir? Bu, kadrolaşmak anlamına gelir. Bunun dışında kalan 750 bin işçi arkadaşımızı da şirketlere geçirdiler. Peki, daha sonra ne oldu? Sarayın talimatıyla çıkarılan 696 sayılı KHK’yle 2020 yılına kadar toplu iş sözleşmesi yasak, ikramiye yasak, sosyal haklar yasak; sadece yüzde 4+4 oranında zam yaparak üç yıldan bu yana bu işçi arkadaşlarımız sadece bu hakları aldı, siz de biliyorsunuz. Yıllık enflasyona baktığımızda yüzde 25 ama pazar enflasyonuna baktığımızda ise enflasyon aslında yüzde 40. Eşitlik ilkesine ve Anayasaya aykırı olduğunu ben buradan defalarca söyledim. Hatırlarsanız, geçen yıl bu konuyla ilgili bir kanun teklifi vermiştim ve sizlerden de rica ediyorum, bu çok önemli bir konu, çok hassas bir konu: Gelin, bu kanun teklifini hep beraber değerlendirelim; kamudaki, belediyelerdeki ve özel idaredeki arkadaşlarımızın sorunlarına çare bulalım." dedi. 

TOPLU SÖZLEŞME ÇAĞRISI

Kani Beko, toplu sözleşme konusunda da düzenleme çağrısında bulunarak, "Bir başka önemli mesele: TÜRK-İŞ’e, HAK-İŞ’e ve DİSK’e bağlı, onlarla beraber 15’e yakın sendikanın 12 Haziranda maalesef yetkileri düştü. Yani bundan sonra eğer Türkiye Büyük Millet Meclisinde biz bu saydığım sendikalara toplu sözleşme yetkisini buradan çıkaramazsak 10 bine yakın işçi, ailelerini de eğer düşünecek olursak 50 bine yakın insanın, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilecek bir maaş alamayacaklarını buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum." dedi. 

Yorumlar (1)
Menderes 4 yıl önce
Keşke herkes sizin gibi düşünse emeğinize sağlık
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı