Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin 22 Eylül’de Ülke TV ekranlarında canlı yayına katılmıştı. Katıldığı programda pek çok açıklamalarda bulunarak Akşam Baskısı programında Mustafa Pala, Zafer Şahin ve Mehmet Acet’in sorularına yanıt vermişti.

Ölümler Yetmedi Maltepe'de Bir Veli Okulu Bastı Serbest Bırakıldı Ölümler Yetmedi Maltepe'de Bir Veli Okulu Bastı Serbest Bırakıldı

Bakan Tekin ilerleyen günlerde Temel Eğitim Yönetmeliğinin çıkacağını açıklamıştı. Ana dilde eğitim konusunun altını çizerek eğitimin merkezine Türkçe dersini alacaklarını belirtmişti. Türkçe dersinde ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf geçemeyeceği bilgisini de vermişti.

Mevcut sistemde ders geçme notunun 45 puan olduğu biliniyor. Yayınlanması beklenen Temel Eğitim Yönetmeliğinde Türkçe dersi ortalamasının 70 puan altında olmasının sınıf kalıp geçemeye bir etkisi olmayacak, sınıf geçmek için dönem sonu not ortalamasının 45 puan altında olmaması gerekiyor.

MEVCUT YÖNETMELİK ŞU ŞEKİLDE

Ödüller ve ödüllerin verilmesi

MADDE 53 – (1) İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıflarında puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar "Teşekkür" EK-6, 85.00 puan ve yukarı olanlar "Takdir" EK-7 belgesi ile ödüllendirilir.

Dönem sonu ortalaması 70,00 – 84,99 olan öğrencilere verilen Teşekkür, 85 ve üstü nota sahip öğrencilere verilen Takdir Belgesinin alınması konusunda yeni kriterin Türkçe dersi ortalamasının 70 puan altına düşürmemek olduğu yönünde düzenlendiği bilgisi kamuoyunun gündeminde. Temel Eğitim Yönetmeliği’nin açıklanması ile durum netleşmiş olacak.