20.10.2020, 21:32

UZAKTAN EĞİTİMİN YANSIMALARI

Hayat tekdüze bir şekilde devam ederken, insanlar rutin işlerine dalmışken bir anda bütün yaşamı etkisi altına alan ve deyim yerindeyse Dünyanın her noktasına yeniden format attıran ‘’Virüs’’ birçok şeyi derinden etkiledi.

Artık ‘’hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’’ Repliği ete kemiğe bürünmüş en canlı hali ile karşımızda.

Virüsten sonra su yüzüne çıkan ve insanlığın temel ihtiyacı olan sorunlara yeni ve denenmemiş çözümler bulma arayışları her sektörde hızlı bir rekabetin başlamasına sebep oldu.

Görünen o ki; bir çok alanda zirve sahipleri değişecek ve en çok da bu değişimin ruhunu anlayıp ona göre adım atanlar öne geçecek.

Eğitime baktığımızda ‘’evde kal’’ modunda ön plana çıkan uzaktan eğitim oldu.

Eğitim tarihinde farklı anlayış ve uygulamalar hayata geçmiş ve her dönemde kendine özgü şartları ile yeni metotlar ortaya konarak bu süreçler yönetilmiştir.

Tarım toplumunda ortaya çıkan eğitim anlayışında günde 5 veya 6 saat süren dersler yılın 9 ayında devam etmiş yaz aylarında ise okullar tatil edilerek öğrencilerin tarla, bahçe işlerinde çalışarak ekonomiye katkı sağlamaları hedeflenmiştir.

Endüstri toplumunun eğitim anlayışı ise önceden belirlenen sıkı bir müfredat ile 45 dakikalık derslerin sonrasında verilen molalar ile bağlaşık bir eğitim sistemi kurulmuş müfredata bağlılık ve ders sonrası verilen molalar bu dönemin önemli özellikleri olarak ortaya çıkmıştır.

Bilgi toplumunda eğitim gereksinimleri ise biraz farklılık göstermiş ve bir yöntem olarak uzaktan eğitim ön plan çıkmıştır.

Uzaktan eğitimin yaygınlaşması ile beraber eğitim öğretimde hem eğitimcileri hem de eğitim kurumlarını bir takım yenilikler beklemektedir.

Bu süreçte nasıl değişikler olabilir bir bakalım.

Zaman sınırlaması olmadan öğrencilerin eğitim isteklerine cevap verebilecek şekilde eğitim süreçlerinin yeniden yeniden yapılanması ve öğrencilerin günün her saatinde ulaşıp faydalanabileceği nitelikte eğitim programlarının hazırlanması, erişime açık hale getirilmesi eğitim kurumlarının yeni gündemi olacaktır.

Coğrafi bölge sınırlaması olmaksızın öğrencileri aynı teknolojik platformlarda buluşturarak dijital sınıf ortamlarının oluşturulması ve bu sınıflarda öğrencilerin hem eğitimlerini gerekli yeterlikte almaları hem de diğer öğrenciler ile sosyalleşerek bilgi alışverişinde bulunmalarının önünün açılması eğitim gündemini meşgul edecektir.

Yeni dönemde eğitimde tartışılacak konulardan biri de eğitim maliyetleri olacaktır. Eğitim maliyetleri daha düşük olacak ve uzaktan eğitimi teknolojik platformalar ile güvenli bir şekilde bir araya getiren kurum ve eğitimciler öne plana çıkarak düşük maliyetle kaliteli eğitim almak isteyenlerin ilgi odağı olacaktır.

Eğitimin bütün yönleri ile teknolojiyi kucaklaması zorunlu hale gelecek ve eğitim kurumlarının bu istekleri eğitim teknolojilerinin de gelişimine katkıda bulunarak başta dezavantajlı gruplar olmak üzere her kesimin daha rahat ve verimli bir şekilde ulaşımını sağlayacaktır.

Öğrenci odaklı eğitim anlayışı eğitimin önemli bir öğesi eğitim kurumları öğrenci odaklı olmaları ile bir adım öne çıkıyorlardı.

Görülen o ki;  öğrenciyi ana eksene almak bundan sonra daha çok anlam kazanacak bu konu öğrencilerin daha yakından tanınmasına ve yeteneklerine göre eğitim müfredatlarının belirlenmesine ve uygulanmasına zemin hazırlayacaktır.

Eğitim öğretimin gerçekleştiği ana ortamlar olan okulların rakipleri artık internet platformları alacağından altyapısı sağlam olan ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden eğitim kurumları öğrencilerin ilgisini daha çok çekecektir.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13