15.11.2022, 23:56

Uzman/Başöğretmenlik Sınav Süreci Sarı sendikaların foyası meydana çıkardı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili süreç, bugüne kadar hiç yaşanmayan önemli bir gelişmeyi açığa çıkardı. Bu gelişme, siyasal görüş ve sendika ayrımı yapılmaksızın öğretmenlerin birbirleriyle iletişime geçmesidir. Bu önemli gelişme devam ettirilmelidir. Bu süreçteki bir başka önemli gelişmeyse öğretmenlerin sanal kamusal alanı keşfetmeleridir.

Kamusal alan, bireyler için bir varoluş ve kendini inşa etme alanıdır. Toplum içinde birey olarak varolmanın koşulu toplumdaki ortak meselelerle ilgili diğer insanlarla kamusal alanda iletişime geçmek ve kendi sözünü söylemekle mümkündür.

Günümüzde kamusal alanın belki de en önemli araçlarında birisi sanal ortam ve sosyal medyadır. Bu anlamda 1990’lı yılların ortalarından itibaren, internetin hayatımıza girmesiyle beraber, iktidarın denetiminin büyük ölçüde dışında kalan özerk alanlar olan sosyal ağlarda bilgi kışı sağlanmaya başlamış, bilgi çok kısa zamanda çok uzak mesafelere taşınmış ve akışkan bir niteliğe bürünmüştür.

Bilgi, iletişim, etkileşim ve işbirliği sözcükleri günümüz dünyasının temel kavramları haline gelmiş, bu değişim aynı zamanda insanların bir araya gelme ve örgütlenme biçimlerini de değiştirmiştir.

Bireylerin bilgi ile ilişkisini dönüştüren, bilgi edinme, iletişim ve etkileşim imkânlarını zenginleştiren, insanları sanal ortamda buluşturan internetteki sosyal ağlar, yeni bir kamusal alan olan sanal ortamda, karşıt-kamusal alanlar yaratarak direniş bölgelerinin oluşmasını sağlamaktadır. Hiyerarşinin ve merkezin olmadığı sanal ortamın bu özerk alanında insanlar üzüntülerini, fikirlerini,görüntülerini ve umutlarını dile getirerek katılımcı ve paylaşımcı bir kültürü büyütmektedirler.

İletişim, etkileşim ve işbirliği içinde birbirleriyle bağlar kurarak, geçici ve dinamik ittifaklar yaparak, otoriteye karşı direniş ve dayanışma politikalarını örgütlemekte, otoriteye meydan okumakta ve bozguna uğratmaktadırlar.

Sol, sosyalist partiler ve emekten yana konumlanan kurumlar ve yapılanmalar geç de olsa bu mecrada yerlerini almıştır. ÖMK sürecinde milyonlarca twet atılmış, binlerce insan birbirleriyle tanışmış, sarı sendikaların foyası meydana çıkmış,MEB'in katı tutumu deşifre edilmiştir.

Abdullah DAMAR

Yorumlar (1)
Z. BULDU 2 hafta önce
Sözde Eğitim Sendikaları ne yapıyorlar... Öğretmen Kariyer Basamakları süreciyle birlikte çöktüklerini/çöp olduklarını görmeliyiz. Acaba sendikalar kendi ihvanlarını yükseltmek bir yerlere gelebilmek için mi SENDİKACI oluyorlar.
Eğitim deyince Öğrenci, Öğretmen yada Veli yi düşünmeyen bir özne nasıl oluyor da sendikacılık yapıyor ? Anlamakta zorluk çekiyorum.
Ülkenin öz kaynaklarını verimli ve yerinde kullanmayanların her yetkili bu sorumluluğu taşımaktadır. Artık kısır döngüden yani bilimden yoksun davranış ve eylemlerden çıkmamız gerekiyor. Demokratik Sosyal ve Laik Hukuk Devletine yakışanı yapmalıyız. Çağdaş muasır medeniyete ulaşmanın yolu budur. Sağlık ve Esenlikle Kalın.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı