02.01.2021, 15:13

Ziya Kaptan Talih mi ? Talihsizlik mi?

    Cumhurbaşlanlığı hükümet sistemi ile ülkemizde yeni bir dönem başladı.Bu yeni dönemde eğtimciler olarak yıllardır başka meslekten olan birileri tarafından yönetilmenin verdiği tatminsizlikle, eğitimci bir bakan hasretiyle hep birden istediğimizi dile getirdik. Bu istek bizi yöneten irade tarafından görülmüş olacakki yıllara dayanan hasret içimizden birisi eğitimci, Ziya hoca milli eğitim bakanı olarak atandı.Evet Ziya Selçuk bakanlığımızda daha öncede 2003-2006 tarihleri arasında bakanlığın beyni sayılan Talim Terbiye kurulu başkanlığı  yapmıştı. Ancak bu kez bakanlığın tepesine kaptan olarak geliyordu.

    2018 yılında yeni kabinede ismini görünce tüm eğitimciler çok fazla umutlandı. Bu kapsamda ülkemizin her tarafında görev yapan eğitimciler daha fazla empati yapacak, konuştuğunda daha kolay anlayacak, sorunlar olduğunda çözümü hızlandıracak bir pozisyon oluştu.2018-2019 eğitim ve öğretim yılı bir başka başladı. Bakanlıkça kurumun tam bir röntgeni çekildi. Sorunlar ve çözümler araştırıldı. Vizyon 2023 başlıklı yol haritasını anlatan belge açıklandı. 2019 yılı ile başlayan süreçte 2022 yılı sonuna kadar milli eğitim bakanlığında yapılacaklar yıllara göre planlandı. Toplumda büyük heyecan oluşturan bu çalışma daha başlayamadan ülkemizde gerek ulusal gerekse küresel probleden kaynaklı gelişmeler yaşandı.

    2023 Vizyon belgesindeki bir çok bölüm maddi tarafı olan ve bütçeye yük getiren bir ağırlığa sahipti.Diğer kısmı mevzuat içerikliydi.Bu çerçevede kanun değişiklikleri yeni sistemin ilk yıllarına genel itibariyle takıldı. Maalesef istenenler istenen istenen ölçüde gerçekleşemedi.Derken 2019 yılı sonu ve 2020 başında küresel bir sorun olan covid19  corona başladı. Okullar bu salgının etkisiyle 14 mart 2020 tarihinden itbaren tatil edildi. 2019-2020 yılının üçte biri eğitim ve öğretim yapılmadı. Öğrenciler ilk defa sınıflarını bakanlığın kararı doğrultusunda geçti. Türkiye ve dünyada ilk defa uzantan eğitim ile tanıştı.

    2020 yaz dönemi yeni eğitim ve öğretim yılının hazırlıkları ile geçti.Yine ilk defa ağustos ayının son haftası seminer ile başlayan süreçte bir haftalık hazırlık semineri sonrasında telefi eğitimleri başladı. 21 Eylül itibari ile yeni sezon yine uzaktan canlı ders ile  start verildi. Daha sonra önce birinci sınıflar ,sekizinci sınıflar ve onikinci sınıflar 2/5 kuralı ile daha sonra da 5. Ve 9.  Sınıflar 2/5 kuralı ile eğitim ve öğretime başlandı.2/5 kuralı; İki gün okul beş gün uzaktan eğitim demektir.Bu süreçte ders saatleri ve sürelerinde değişiklikler yapıldı. Birinci çeyrek sona erdiğinde Kasım ayındaki vaka sayılarının artması ile birlikte okullar birinci dönem sonuna kadar tekraren geri kapatıldı.Yine bu süreçler başlamadan Okulum temiz çalışmaları ile tüm devlet okulları salgına karşı hazırlandı. Eğitime erişimi olmayan öğrenciler için okullarda ve kurumlarda eba destek noktaları oluşturuldu. Eba tv günde aynı sınıf düzeyleri için hergün üç farklı satte yayına başladı.Seyreltilmiş eğitim, hibrit eğitim gibi yeni uygulamalar kullanıma sürüldü.

    Küresel covid19 salgını sebebiyle bu gün itibariyle dünyada 2 milyona yakın insan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan bu salgına tutuldu, bir o kadarı da salgınla mücadele ediyor. 2020-2021 yılının ilk yarısı birmek üzere öğrenciler maalesef sınav yapamıyor.İlkokullar ve ortaokullar ders içi performans notu ile karne alacak. Liseliler ise ikinci dönem başında salgının seyrine göre sınav olabilecekler. Bu zor süreci yönetmek çok kolay değildi. Sisli bir havada uçurumun bitmediği bir yolda kaza yapmadan yola devam edebilmek ustalık gerektirir. Kaptanlar zor zamanlarda gemisini batırmadan her türlü zorluğu yenip limana varırlar. İnsanlar geminin limana varıp varmadığıyla ilgilenirler. Ancak kaptan ekibiyle bu yolculuğu en az kayıpla atlatmaya odaklanmıştır. Ziya hoca eğitim camiasının kaptanı bu zor zamanda zorlu bir mücadele veriyor.Bu mücadelesinde bir eğitim neferi olarak desteğimizi belirtmek istiyorum.Kim ne derse desin benim gibi bir  çok eğitimci ve vatandaşımız Ziya Selçuk bakanımızı başımıza gelen en güzel talih olarak görmektedir. Kaptanımız yaptığı çalışmalar ve açıklamalarla bizlere moral ve motivasyon vermektedir. Başımızdaki felakatler sona erdiğinde daha güzel günleri birlikte yaşayacağımızı ümit ediyorum.

  Bu zorlu süreçte aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Halen hastalıkla mücadele edenlere de acil şifalar diliyorum.

(1ilhamifindik@gmail.com)
 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:46
Akşam 18:08
Yatsı 19:33