KAHRAMANMARAŞ merkezli 6 Şubattaki 7.7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin yıkıma neden olduğu Malatya'da okulların açılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda depremde hasarsız olduğu belirlenen Arapgir, Arguvan, Hekimhan, Pütürge, Doğanyol, Kale, Yazıhan ve Darende ilçelerindeki okullarda yüz yüze eğitim bugün başlayacak.

EĞİTİM DEVAM EDİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, "5 ilçemizde ise peyderpey eğitimi başlatacağız. Yeşilyurt ve Battalgazi ilçesinin köy kısımlarında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan aldığımız bilgiye göre okullarımız sağlam, öğrendlerimiz de bir yere gitmemiş. Önümüzdeki hafta itibarıyla planlayarak yavaş yavaş kademe kademe açmaya başlayacağız. Yeşilyurt merkezde özellikle okullarımızın hasar durumları var veya sağlam okullarda vatandaşlarımız kalıyor. Onlar için de konteynerler üzerinden eğitmüerimize başlayacağız ki şu an zaten konteyner kentlerimizde anaokulundan tutun 12. sınıf öğrencilerine kadar tüm kademelerde eğitim veriyoruz. Konteyner kentlerde okul öncesinden başlayıp lise son sınıfa kadar her kademede eğitime devam ediyoruz" dedi.

O Okullara Büyük Ceza! O Okullara Büyük Ceza!

494 OKUL HAZIRLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 27 Mart'ta eğitimin kademeli olarak başlamasına karar verdiği Hatay'ın Altınözü, Arsuz, Dörtyol, Erzin, Reyhanlı, Payas ve Yayladığı ilçelerindeki 494 okulda hazırlıklar tamamlandı. 7 ilçedeki öğrenciler ve öğretmenler bugün okullarda arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşacak. İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Öztürk, "50 gün sonra öğrencilerimizi görmenin sevincini buruk şekilde yaşayacağız. Aramızdan ayrılan öğretmen ve öğrencilerimiz oldu. Okul başlarken herkes bunun acısını da yaşayacak" ifadelerini kullandı. > AA MİLLİ Savunma Bakanlığı'nın (MSB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile koordine içinde kurduğu 232 Mehmetçik Okulu, depremin vurduğu illerdeki eğitim-öğretimin sürdürülmesinde önemli görev üstleniyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Hatay'daki Mehmetçik Okullarına düzenli olarak ziyaretlerde bulundu. Çalışmaları inceleyen Akar, "Çocuklarımızın eğitimi çok önemli. Depremin psikolojik etkilerinin azaltılması gerekse eğitim hayatlarının aksamaması için çocuklarımızı bu okullara yönlendirelim" ifadelerini kullanmıştı,

AKŞAM