Türk Eğitim Sen İzmir Şubeleri, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde 1 maaş ikramiye verilmesi hususunda İzmir milletvekillerine kanun teklifi ve mektup hazırladı. Konak Cumhuriyet Meydanı PTT şubesi önünde ortak basın açıklaması yaparak eylemlerini duyuran Türk Eğitim Sen İzmir Şubeleri, hazırladıkları kanun teklifi ve mektupları ise eş zamanlı olarak İzmir milletvekillerine gönderdi. Açıklamada basın metnini Türk Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı İrfan Toksoy okudu.

“BİR TARAFIMIZ BURUK”

Her 24 Kasım’da bir yandan gururlanıp heyecanlanırken bir yandan ise içlerinin buruk kaldığını dile getiren Toksoy, “Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ederken, öğretmenlerin rol ve sorumluluklarına ilişkin beklentiler artmakta, buna karşın öğretmenlerin yıldan yıla büyüyen sorunlarına çare yeterince üretilememektedir” diye konuştu.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARI EKONOMİK ÇARESİZLİK İÇERİSİDEDİR”

Ekonomik daralmadan hayli etkilendiklerini vurgulayan Toksoy, “4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir” dedi.

Eğitim Bir-Sen'den Mobbing'e Sert Tepki Eğitim Bir-Sen'den Mobbing'e Sert Tepki

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından beyaz önlük hediye edileceğini hatırlatan Toksoy, “Biz ise eğitim çalışanlarının öğrenci-veli şiddetine maruz kalma, liyakatsiz yönetici atamaları, tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları, ekonomik çaresizlik, adaletsiz uygulamalar, mesleki imaj zedelenmesi, kariyer sınavı gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek ’24 Kasım’da Önlük Değil Bir Maaş İkramiye’ bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.