Ahiliğin kalesinde, Ahiler unutulmadı

Ankara Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı Ahilik Haftası’nı unutmadı. Başkan Balcı, ahiliğin kalesi Ankara Kalesi’ni ziyaret ederek ahiliğin en yaşlı temsilcileri ile görüştü.

ANKARA 14.09.2021, 10:20
Ahiliğin kalesinde, Ahiler unutulmadı

Ankara Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı Ahilik Haftası’nı unutmadı. Başkan Balcı, ahiliğin kalesi Ankara Kalesi’ni ziyaret ederek ahiliğin en yaşlı temsilcileri ile görüştü. Balcı daha sonra da Hacettepe’de bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Ahilik Vakfı’na bir ziyarette bulundu.

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı Ankara Kalesi ahilerini unutmadı. Ankara Kalesi’ni ziyaret eden Başkan Balcı, emektar esnaflarla buluştu. Esnaf ve zanaatkarların kültürel temellerini meydana getiren ahiliğin yaşatılmasına büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Asım Balcı, “Ankara Kalesi, Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı bir yer. Bugün bu özel hafta kapsamında Kale’deki esnaflarımızdan en yaşlı olanlarını ziyaret edip, hal hatır sorduk. Burada ömürlerini geçiren büyüklerimizle hasbihal etmekten büyük mutluluk duyduk” dedi.

“Onlar kalenin asırlık çınarları”

Her biri neredeyse asırlık bir çınar olan Ankara Kalesi esnaflarının kendileri için çok değerli olduğunu söyleyen Başkan Balcı “Kimi 50 yıldır aynı dükkanda, kimi 70, kimi bakırı sanata dönüştürüyor, kimi ise dertlere derman oluyor. Mesela Derman Eczanesi sahibi 95 yaşındaki Niyazi Dermancı abimiz ve 40 yıldır bakıra hayat veren Sebati Bolat abimiz Ahilik kültürünün en değerli temsilcileri. Ankara Kalesi’nde ahilik kültürünü devam ettiren değerli esnaflarımızla sohbet ederek onların anılarını dinlemek bize çok keyif veriyor. Her biri mesleğini ilk günkü aşkla devam ettiriyor. Dedelerinden, babalarından öğrendiklerini çocuklarına aktararak önemli bir kültürü devam ettiriyorlar. Bugün Ankara’nın, Türkiye’nin ve hatta dünyanın dört bir tarafından Ankara Kalesi’ni ziyaret eden ve alışveriş yapanlar varsa bu, mesleklerine tutkuyla sarılan ahilerimiz sayesinde” ifadelerini kullandı.

“Yeni nesillere aktaracağız”

Başkan Balcı’nın bir sonraki durağı ise Hacettepe’de bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Ahilik Vakfı oldu. Burada yaptığı ziyarette, üzerlerine düşen görevin farkında olduklarını vurgulayan Başkan Balcı “Altındağ’ın değerli çınarları ile el ele verecek, sahip olduğumuz potansiyeli daha da yukarılara çıkaracağız inşallah. Yeni nesillere Ahilik kültürünü ve ruhunu aktarmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

Yorumlar (0)
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:37
Öğle 13:04
İkindi 16:35
Akşam 19:21
Yatsı 20:42