MİT'e sızan FETÖ'nün köstebeği yakayı ele verdi!

Milli İstihbarat Teşkilatı'nda 2013-2016 yılları arasında istihbarat uzman yardımcısı olarak görev yapan bir personelin FETÖ ile iltisaklı olduğu ortaya çıktı.

ASAYİŞ 03.12.2023, 22:58
MİT'e sızan FETÖ'nün köstebeği yakayı ele verdi!

Milli İstihbarat Teşkilatında 2013-2016 yılları arasında istihbarat uzman yardımcısı olarak görev yapan bir personelin FETÖ ile iltisaklı olduğu ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ/PDY üyelerine yönelik yürüttüğü soruşturmalar kapsamında itirafçılık hükümlerinden faydalanmak isteyen örgüt üyelerinin beyanlarıyla MİT içerisine sızmış bir personeli açığa çıkardı. 2013-2016 yılları arasında Milli İstihbarat Teşkilatında istihbarat uzman yardımcısı olarak görev yapan Fatih K., teşkilatın araştırmaları sonrası 2016 yılında MİTten uzaklaştırıldı.

FETÖNÜN MİTE SIZAN ELEMANI

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Fatih K., hakkında Siyasal ve Askeri Casusluk ve Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan iddianame düzenledi. Hazırlanan iddianame İstanbul Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Tutuklu olarak yargılanan Fatih K., hakkında hazırlanan iddianamede FETÖden itirafçı olan 3 kişinin beyanlarının bulunduğuna yer verildi. Beyanlarda ilk olarak Fatih K.nın memleketinde örgüte ait dershanelerde öğrenim gördüğünü daha sonra MİTin eğitim sürecinde karşılaştıkları anlatıldı.

KOD ADI: YAVUZ

Bir başka itirafçı beyanında Fatih K.nın örgüt içerisinde kod adının Yavuz olduğu, 2013 yılında MİTe girmek için girdiği eğitimde FETÖ evlerinde kaldığı, kendisinden sorumlu kişinin kod adının Şeref olduğu belirtildi. Beyanda Fatih K.nın örgüte bağlılığının tam olduğu o dönem evlenmek istediği kadının FETÖnün üniversitesinde okuduğu için kurumda sorun çıkmaması adına evliliği ertelediğine dikkat çekildi.

FETÖYE MİTİN PKK FAALİYETLERİNİ AKTARDI

MİTe girdikten sonra eşinin örgüt bağlantılı çıkması nedeniyle MİTten uzaklaştırılan Fatih K.nın kuruma dava açtığı bu davayı da yine Sadık kod isimli örgüt üyesinin takip ettiği anlatılan iddianamede, MİTte çalıştığı süre içerisinde kurumun faaliyetleri, çalışanlar hakkında bilgi ve belge konusunda örgüte bilgi aktarımı yaptığı anlatıldı.

Bir itirafçı Fatih K.nın özellikle FETÖye MİTin PKK ile ilgili faaliyetleri konusunda detaylı bilgi paylaşımında bulunduğunu çalışma evlerine belge ve bilgi getirdiğini söyledi.

23 YIL 1 AY HAPSE MAHKÜM EDİLDİ

2011 yılında örgüt tarafından kendisine verilen KPDS cevap anahtarıyla sınava giren Fatih K., aldığı sonuçla MİTe girerken 2012 yılında ise örgütün çalışma evlerinde bu kez KPSS cevap anahtarı paylaşıldı. Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen örgüt üyesi yargılandığı mahkeme tarafından toplamda 23 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ATAKAN IRMAK - Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı