2024 yılında asgari ücrette ne kadar bir artış olacağı merak edilen bir konu haline geldi. İşte bu konudaki son gelişmeler..
Ocak ayında brüt asgari ücret, 10 bin 8 TL'den 13 bin 414 TL'ye yükselmişti. Bu, 2 bin 895 liralık bir artışı temsil ediyordu. Net asgari ücret ise 8 bin 506 TL'den 11 bin 402 TL'ye çıkmıştı. Ancak bu artışlar, asgari ücretli çalışanların geçimini sürdürmeleri için yetersiz kaldı.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları sonrasında memurların yüzde 45 civarında bir zam alacakları konuşulmuştu. Memur zammında enflasyon oranının etkisi büyük olmuştu, çünkü memurlar için yüzde 10'luk bir enflasyon farkı oluşmuştu. Hükümetin memur zammı teklifi yüzde 15 + yüzde 10 şeklinde kabul edilmişti, böylece memurların Ocak ayındaki zam oranı yüzde 15 olarak netleşti.


Asgari ücretli işçiler için de benzer bir zam beklentisi söz konusu. Ankara kulislerine göre, asgari ücretlilerin maaşları memur maaşlarına paralel olarak artırılabilir. Asgari ücretin enflasyonla doğru orantılı olarak artırılması bekleniyor, bu da zam oranının yüzde 40'a çıkabileceği anlamına geliyor.

Enflasyon rakamları, asgari ücretli çalışanların maaşının şimdiden 13 bin 618 liraya çıkabileceğini gösteriyor. Yapılacak yüzde 40'lık artışla bir sonraki asgari ücret 15 bin 962 liraya yükselirken, refah payının da eklenmesiyle yüzde 45 zamla asgari ücret 16 bin liranın üzerine çıkabilir.

Milli Gazete

EMEKLİYE ZAM EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BELLİ OLDU! EMEKLİYE ZAM EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BELLİ OLDU!

Editör: Haber Merkezi