Bilim insanları, annenin hamilelik sırasında tükettiği besinlerin, bebeğin yüz hatlarının şekillenmesinde önemli bir rol oynadığını keşfetti.
burun

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, annenin protein alımı, bebeğin yüzünün genişliğinden burun şekline kadar birçok özelliğini etkileyebiliyor.

Araştırmanın Bulguları

Hamile farelere ve balıklara farklı protein oranlarına sahip diyetler verildi. Araştırmacılar, annenin protein alımının, yavrularının mTORC1 adı verilen bir genin aktivitesini etkilediğini ve bu genin de kafatası şekli, burun kıkırdağı miktarı ve çenenin belirginliği gibi yüz özelliklerini belirlediğini gözlemledi.


Protein Alımı ve Yüz Özellikleri

Araştırmacılar, protein ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarının, daha geniş burun ve çenelere sahip olduğunu keşfetti. Buna karşılık, düşük proteinli beslenen annelerin çocuklarının yüz hatları daha ince ve sivri oldu.

Doğal Seçilim ve Yüz Özellikleri

Araştırmacılar, bu bulguların bazı hayvan türlerinde doğal seçilime katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Örneğin, besin bulmanın zor olduğu ortamlarda yaşayan balıkların anneleri, yavrularının daha uzun ve ince burunlu olması için düşük proteinli bir diyet tüketebilir. Bu da yavrulara besin arama konusunda avantaj sağlayabilir.

Hamilelik sırasında annenin beslenmesi, bebeğin yüz hatlarının şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Protein alımı, yüzün genişliğinden burun şekline kadar birçok özelliği etkileyebilir. Bu bulgular, hamilelik sırasında annenin beslenmesinin önemini ve farklı yüz özelliklerinin oluşumuna nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlamamızı sağlıyor.

YSK'dan Van kararı: Mazbata DEM'e verilecek YSK'dan Van kararı: Mazbata DEM'e verilecek

KamuAjans