Cadılar Bayramı olarak adlandırılan Halloween’da çeşitli eğlence mekanlarında parti ve etkinlikler düzenleniyor. Korkutucu kostüm ve makyajlarla korkutucu görülen kişisel doyasıya eğleniyor. Cadılar Bayramı, Kuzey Amerika, Britanya Adaları’nda yer alan ülkelerde kutlanırken son dönemlerde ise bu konsept Türkiye’de de çeşitli eğlence merkezlerinde uygulanmaya başlandı. Pagan ve sonrasında Hristiyan geleneceği haline gelen Cadılar Bayramı’nın başlangıcı Samhain olarak bilinen Kelt Festivalidir. Peki Cadılar Bayramı ne zaman, hangi tarihte kutlanıyor? İşte, bilgiler…

2023 CADILAR BAYRAMI NE ZAMAN?
 Dünyanın dört bir yanında kutlanan Halloween veya bilinen adıyla Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor.

Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir.

Başlangıç yılı tam olarak bilinmese de kutlamaların yapıldığı 31 Ekim tarihi günümüze kadar hiç değişmeden gelmeyi başarmıştır.

CADILAR BAYRAMI TARİHÇESİ
Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile çiftçiler arasındaki arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu.

7. yüzyılda Papa IV. Boniface 13 Mayıs'ta kutlanan Azizler Günü'nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için 1 Kasım'a taşıdı. Azizler Günü'nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween adı buradan geldi.

Okul müdürü ve oğlunun otobüste darp ettiği engelli yaşlı adam hayatını kaybetti Okul müdürü ve oğlunun otobüste darp ettiği engelli yaşlı adam hayatını kaybetti