Müsilaj balığı boğdu: Yüzeyde değil asıl sorun derinlerde

Marmara Denizi'ni saran, Ege ve Karadeniz'de de görülmeye başlanan deniz salyası (müsilaj) balıkçıların da korkulu rüyası.

ÇEVRE 11.06.2021, 09:52
Müsilaj balığı boğdu: Yüzeyde değil asıl sorun derinlerde

İstanbul Bakırköyde balıkçılar Turgut Maral ve Erkan Yanıkla denize açılan muhabirimiz müsilajın yarattığı tahribata tanıklık etti. Çekilen ağlar, bataklıktan çıkmış gibi siyah ve yapışkan bir maddeyle kaplıydı. Koca günden geriye müsilajın yırttığı ağlar ve sadece 2 kg balık kaldı. Dr. Erol Kesici, "Marmara denizinin yüzeyini temizlemek müsilajın yüzde 10unu bitirmektir, asıl sorun derinlerde. Bunlar kimyasal atık" dedi.

Yeni Şafak Bakırköyde 25 yıldır balıkçılık yapan Turgut Maral ve Erkan Yanıkla denize açıldı. Sabah saat 08.30da Bakırköy Su ürünleri Kooperatifinden tekneyle açılarak küçük balık avına çıktık. Marmara Denizinin ortasına doğru radarda bir hareketlenme görünce Maral ile Yanık, ağı denize saldı. Durduğumiz yerde teknenin etrafına hemen salya birikintisi oluştu. Ardından serdiğimiz ağları toplamaya başladık. Müsilajın kütlesel ağırlığından dolayı ağları tek kişinin çekmesi mümkün olmadı. Tek tük balığın bulunduğu ağlar müsilajın etkisiyle bataklıktan çekilmiş gibi siyah ve yapışkan bir maddeyle kaplıydı. Önceden denizde balığın tükenmeyeceğini düşündüklerini söyleyen Maral, "Bir ağda önceden 500 kilo balık tutardık. Şimdi avlanamadan geri geliyoruz. Beş kiloya bile razıyız. İnsanlar denizin dengesini bozdular. Pislikten deniz sessiz çığlık atıyor" dedi.

AĞA YAPIŞIK KALIYOR

Bir buçuk yıl önce Karadenizde müsilaja rastladıklarını söyleyen Yanık, "Kimse bunu önemsemedi. Şimdi her tarafı sardı. Kütlesel ağırlığı var. Ağa yapışıp kalıyor ve attığımız zaman yukarı alamıyoruz ki amip gibi çoğalıyor. Ağı koy verdiğimiz zaman zarar oluyor. Nisan-Mayıs dönemi bizim av zamanımızdı avlanamadık. Bu kirlilik zincirleme bir durum. Şu anda oltaya giden adamın misinası bile çamurla çıkacak. Önlem alınmazsa yakında balık alamayacaklar" şeklinde konuştu.

EKONOMİK ZARARIMIZ ÇOK

Balıkçıların birçoğunun yıl başından beri av yapamadıklarını kaydeden Su Ürünleri Kooperatifi Bakırköy Başkanı Barbaros Maral da şunları söyledi: "38 senedir balıkçılık yapıyorum. İki yıl öncesine kadar böyle bir şeyle karşılaşmamıştık. Attığımız ağ ve oltalara müsilaj takılıyor çekemiyoruz. Ağlarımızı yırtıyor. Ekonomik olarak bizlere zararı çok. Bir sene önce de vardı ama şimdi daha fazla. Geçen yıl yunuslar müsaade etmedi şimdi müsilaj başımıza çıktı. Hasılatımız yarı yarıya bile değil. Balık tutamıyoruz ama 2 bin TLden ağ alıyoruz. Zararımız çok. Oltacının bile zararı çok."

ASIL TEHLİKE DİPLERDE

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici ise "Koku ve görüntü için Marmara denizinin yüzeyini temizlemek demek müsilajın yüzde 10unu bitirmektir, asıl sorun derinlerde. Tamamen kurtulabilmek için en aşağı beş yıl boyunca dip bucak temizlemek gerekli. Marmaranın yükünü hafifletmek gerekiyor. Mücadeleden vazgeçmemek gerekiyor" dedi.

Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

Dün toplanan TBMM Genel Kurulunda, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDPnin Marmara Denizinde etkili olan müsilaj sorununun araştırılmasına yönelik Mecliste araştırma komisyonu kurulmasına için verdiği ortak önergeler birleştirilerek görüşüldü. Konuşmaların ardından yapılan oylamayla, müsilaj sorununu araştırmak amacıyla, 5 siyasi partinin ortak önergesiyle Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

392 metreküp temizlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde başlatılan Müsilaj Temizleme Seferberliği kapsamında iki günde yaklaşık 392 metreküp müsilaj toplandı. 8 Haziranda "Marmara hepimizin" sloganıyla deniz temizliği seferberliği başlatılarak kıyıdaki 31 bölgede temizlik çalışması yapıldı. Bu kapsamda ilk gün 15 bölgede denizden toplam 235,2 metreküp müsilaj toplandı. Çalışmaların ikinci gününde ise 16 bölgede denizden ve karadan toplama sistemi ile 156,6 metreküp müsilaj temizlendi. 48 saatte İstanbulda 103,8, Balıkesirde 79, Kocaelinde 56, Yalovada 53, Bursada 50, Çanakkalede 27 Tekirdağda ise 23 metreküp olmak üzere toplam 391,8 metreküp müsilaj temizlenmiş oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "31 bölgede, 1000 arkadaşımızla, denizden 46 temizleme gemisi, bariyer serme, sorbent yayma, yüzey sıyırma, kıyıdan uzak noktalarda müsilaj biriktirme gibi faaliyetler için 27 tekne ve karadan toplama sistemiyle süreci çok ileri bir noktaya taşıdık. 8-9 Haziran tarihlerinde toplam 392 metreküp müsilaj topladık, bertarafa gönderdik. Kapasiteyi daha da arttırarak çalışmamıza 7/24 devam ediyoruz." diye konuştu.

Ayşe Mine Alioğlu
Yeni Şafak

Yorumlar (0)
20°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35