31.05.2021, 19:33

ÇOCUĞUNUZA SEVGİ GÖSTERMENİN ON YOLU

Sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek için onlara vermemiz gereken en temel gıda sevgidir. Hem çocuğa sevgimizi hissettirmek¸ yaşatmak hem de "sevmeyi" ona öğretmek ebeveyn olarak en temel sorumluluklarımızdandır.

Sevgiyi öğretmek ise belki de tarifi en zor yapılacak olan konulardandır.

Açık kaynaklardan faydalanılarak çocuğunuza sevgi göstermenin yollarını göstermeye çalışacağız. 

1.Çocuğunuzla birlikte pek çok olumlu ve cesaretlendirici sözler kullanın. Ebeveyn olarak kullandığınız kelimelerde alay veya aşağılama kullanmaktan kaçının. Çoğu zaman çocuklar amacınızı ne olduğunu anlamazlar.

2. Evde ve toplum içinde diğer insanlarla nasıl bağlantı kuracağınıza ve onlarla nasıl konuşacağınıza iyi bir örnek olmak için çaba gösterin. "Özür dilerim", "Lütfen" ve "teşekkür ederim," sözcüklerini kullanın. 

3. Çocuğunuzun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına hızlı ve sevgiyle cevap verin. Sizin için en uygun zaman olmasa bile, sizinle konuşmak istediklerinde çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuza "Gününüz nasıl geçti?" Diye sorun. ve cevabını sabırla dileyin. 

4. Çocuğunuz sinirli, huysuz veya kötü bir ruh hali içindeyken, ona sarılın, kucaklayın, sırtına hafifçe vurun, göz kırpın veya tanıdıkları başka bir sevgi işareti verin ve daha sonra kendini daha iyi hissettiğinde olay hakkında onunla konuşmayı düşünün.Acele etmeyin. 

5. Şiddet içermeyen disiplin biçimleri kullanın. Her yaştan çocuğun disiplin olmaksızın önemli kuralları tekrar tekrar zorlamasına izin vermek, kurallara uymayı teşvik etmez. Süper ebeveynlerin şefkatli ve saygılı duruşları önemli. 

6. Çocuğunuzla veya ergenle tek başına, düzenli olarak zevk aldığı bir şey yaparak zaman geçirin. Çocuğunuzu onunla yürüyüşe çıkarak, kayarak, bisiklete binerek veya top oynayarak aktif olmaya teşvik etmek için bu fırsatı değerlendirin.

7. Mümkünse evcil hayvan sahibi olmayı düşünün. Çocuklar için evcil hayvanlar hakkında hikaye ve masal kitaplarına sahip olun. Bir evcil hayvan sahibi olmak, özellikle kronik hastalıkları ve engelleri olan bazı çocukların fiziksel aktivitelerini artırarak, genel olumlu duygularını geliştirerek ve sevdikleri biriyle, ilgilendikleri canlı canlı bağlantı kurmaları için başka bir yol sağlayarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

8. Onu cesaretlendirin. Siz büyüdükçe, çocuğunuz zamanının çoğunu hayatının her alanında öğrendiği becerileri ve yetenekleri geliştirmeye harcayacaktır. Onu cesaretlendirerek ve ihtiyaç duyduğu araçları ve eğitimi sağlayarak ona mümkün olduğunca yardımcı olmalısınız. Altı aylıktan itibaren çocuğunuza okumaya başlayın. İlk birkaç yılda televizyondan kaçının, büyük çocuklarınızla televizyon izleyin ve izleyin ve bu televizyon zamanını bir konuşma konusu olarak kullanın. Video oyunlarını sınırlayın.

9. Hayırlı Bir ebeveyn olarak önemli bir rol, çocuğunuzun özgüven geliştirmesine yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun sizin sürekli desteğinize ihtiyacı var ve güçlü yönlerini keşfetmesi için yardımınız. Kendine inanmayı öğrenmek için seni ona inandırması gerekiyor. Onunla vakit geçirmek, onu dinlemek, hatalarından ve başarılarından çıkardığı dersleri övmek bu sürecin bir parçasıdır.

10. Her yaştan çocuğa "Seni seviyorum" demeyi unutma! Buna herkesin ihtiyacı var.

Kaynak:

Michaëla Michaëla

https://www

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı