Milyonlarca kamu çalışanının takip ettiği 7’nci Dönem Toplu Sözleşme’de oransal zam oranında anlaşma sağlanamazken, zammı Hakem Heyeti belirleyecek. Toplu sözleşme görüşmelerinde ise 291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplamda 341 hak ile ilgili yetkili sendikalar ile mutabakata varıldı. Görüşmeleri değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, mutabakata varılan konuların çoğunun geçen dönem karara bağlandığını belirtti.

“25 MİLYON VATANDAŞIN UMUTLARI BAŞKA BAHARA KALDI”
Görüşmelerin hayal kırıklığı ile sonuçlandığını ifade eden Kahveci, Hakem Kurulu’na sadece 2024-2025 dönemi zam kararının gideceğine dikkat çekerek, “Çoğunluğu kamu işveren tarafını temsil eden kuruldan hükümetin önerisi dışında bir maaş zammı çıkma ihtimali bulunmamaktadır. Türkiye Kamu-Sen’in bütün uyarılarına rağmen bir türlü pazarlık masasına dönüştürülmeyen toplu sözleşme masası, 6,5 milyon memur ve memur emeklisi, aileleriyle 25 milyon vatandaşımızın umutlarının başka bahara kalmasına neden olmuştur” dedi.


“TEKLİFİN ÇOK DEĞİŞECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”
Hakem Heyeti’nin yapısına değinen Kahveci, geçmiş görüşmelerde iki defa Hakem Heyeti’ne kalındığını hatırlatarak, “Geçmişte Hakem Heyeti’ne giden görüşmelerden birinde 0.5’lik bir artış olmuştu. Yapılan görüşmelerde her madde hemen hemen oylanıyor. Heyet, 11 kişiden oluşuyor 6 kişi hükümet tarafından seçiliyor, bizim önerdiğimiz akademisyene ilişkin son kararı da Cumhurbaşkanı veriyor. Bu yüzden çok ümitvar değilim. Mevcut teklifin çok değişeceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin'e 'Sözlerini geri al' Çağrısı Bakan Tekin'e 'Sözlerini geri al' Çağrısı
Editör: Haber Merkezi