Cumhuriyetimizin 100. Yılı hem devlet hem vatandaş tarafından yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu özel ve tarihi anın ardından sosyal medyada bazı iddialar ortaya atıldı. 

Öğretmen Kariyer Basamakları ve Öğretmenlik Meslek Kanunu, Ziya Selçuk bakanlığında 11. Kalkınma Planına girmiş, Mahmut Özer döneminde ise hayata geçirilmişti. Yeni Bakan Yusuf Tekin de bu uygulamalardaki sorunları çözerek daha verimli ve hakkaniyetli olması için çalışıyor. Öğretmenlerde unvan değişikliği için kanunlara göre sınav yapılmak zorunda. Burada Bakan Tekin'in niyeti ortaya çıkmış oluyor çünkü bakan bu yıl sınavın online olacağını duyurdu. Uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınavının kaldırılması için çalışmaların önümüzdeki süreçte tamamlanarak meclise gelmesi bekleniyor.

2006 yılının ardından tekrardan yapılan uzman öğretmenlik sınavı ile uzman öğretmen sayısı 567 bine ulaşmıştı. Şimdi ise başöğretmenlikte bir haksızlık doğmuş oldu. Yıllarca çalışan unvan almayanlar hatta emekli olanlar duruma isyan ediyor. Meslekte 15 - 20 yılını dolduranların başöğretmenlik alması gündemde. Daha önce 24 Kasım'da hediye olarak başöğretmenlik verileceği eğitim camiasını epey meşgul etmişti. Fakat bu yıl için öyle bir çalışma bulunmuyor. Önümüzdeki yıl başöğretmenlikte hareketli bir süreç yaşanacak ve mağduriyetler giderilecek.

Sosyal medyada ortaya atılan iddialarda ise Cumhuriyetin 100. Yılı çerçevesinde yıl şartını 100 bin öğretmene başöğretmenlik verileceği belirtildi. Ancak yaptığımız araştırmalar sonucunda bu konuda resmi bir açıklamaya ya da çalışmaya ulaşamadık. Bu yıl uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı yapılacak, öğretmenlerin bu sebeple planlarını buna göre yapmaları önem göstermekte.

Aynı okuldan dört Türkiye birincisi Aynı okuldan dört Türkiye birincisi

Şuan için 100. yılda 100 bin başöğretmenlik verilmesi söz konusu değil.