Danıştay Tetkik Hakimi Önder Tekin'in “TÜİK enflasyonu yüzünden yoksullaştım” diyerek açtığı davaya mahkeme, TÜİK'in maaşlara doğrudan bir etkisinin olmadığı gerekçesiyle ‘ret' kararı verdi. Tekin, şimdi davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyor.

TÜİK YOKSULLAŞTIRIYOR DAVASI

Önder Tekin, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin memur ve emeklilerin yoksullaşmasına yol açtığı gerekçesiyle Ocak 2022'de hukuk mücadelesine başladı. Bu amaçla 2021 yılı son 6 aylık enflasyon artış oranlarına ilişkin TÜİK idari işleminin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı. Tekin, Danıştay'ın görev alanında olmasına rağmen dosyayı idare mahkemesine gönderdiğini, idare mahkemesinin ise TÜİK enflasyonunun maaşına doğrudan bir etkisinin bulunmadığı gerekçesiyle usulden reddettiğini söyledi.
 

Bunun üzerine konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdığını belirten Tekin, buradan da ret gelmesi üzerine şimdi Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanacağını bildirdi. Ret kararlarının haklılığını değiştirmediğini belirten Tekin:

“Bu kararı veren yargıçların aylıkları da kararı verdikleri tarihte TÜİK enflasyon artış oranlarıyla bağlantılı olarak artırılmıştı. Emekliler yoksul, emekliler aç. Bunun çaresi susup oturmak, kadere boyun eğmek değil. Burası hukuk devleti. Davalarımızı açacağız, sonuna kadar götüreceğiz. Davalarımız reddedilse de bizim haklılığımızı ortadan kaldırmayacak” ifadelerini kullandı.


sözcü

FETÖ'nün güncel öğrenci yapılanmasına dava FETÖ'nün güncel öğrenci yapılanmasına dava

Editör: Haber Merkezi