Öz Sağlık-İş Sendikasından yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Evrensel Gazetesi’nin bugünkü sayısında yer alan ve Sendikamızın aldığı otele ilişkin iftira ve çirkin karalama kampanyasına cevap veren Genel Başkan Devlet Sert, şahsına ait iftiraları da yargıya taşıyor. 

“EVRENSEL GAZETESİ’NİN ŞAHSIMA AİT KİRLİ PROPAGANDASI İLE YARGI ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ”

Evrensel Gazetesi’nin bugünkü sayısında yer alan ve Sendikamızın aldığı otele ilişkin iftira ve çirkin karalama kampanyasına cevap veren Genel Başkan Devlet Sert, şahsına ait iftiraları da yargıya taşıyor. Genel Başkan Sert, alınan otelden sağlık ve sosyal hizmet işçisinin faydalandırılmayacağı iftiralarına rakamlarla cevap verdi. Devlet Sert, otelin ilan edilmesinden bugüne kadar 7560 üyenin tatil talebi ile Sendikaya başvurduğunu açıkladı.

Genel Başkan Devlet Sert, Evrensel Gazetesi’ne gönderdiği cevapta şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük işçi sendikalarından birisi olan Öz Sağlık-İş Sendikası, üyelerinin hak ve kazanımları için çok büyük bir mücadeleyi aralıksız sürdürmektedir.

Hak ve kazanımların temel argümanı üyelerimiz adına imzaladığımız toplu iş sözleşmeleri ve yine üyelerimizin sosyal-kültürel kazanımlarıdır.

“OTELİN DUYURUSUNU ZATEN BİZ YAPTIK”

Sendika olarak yaklaşık 1 ay önce satın alma işlemlerini mevzuat ve hukuki şartlara uygun olarak gerçekleştirdiğimiz 5 Yıldızlı Otelin duyurusunu herhangi bir gizliliğe ihtiyaç duymadan kurumsal olarak zaten biz yaptık.

203 bin üyemizden aileleri ile birlikte tatil yapma arzusunda olan sağlık ve sosyal hizmet emekçisi, piyasa koşullarının 4’te biri kadar bir ücretle ve müracaat tarihi dikkate alınarak yapılacak planlama ile sendikanın kurumsal mal varlığı olan otelden faydalanabileceklerdir.

Haberde “Oteli Sendika Üyeleri Kullanamayacak” şeklindeki bir başlık altında Kayseri Erciyes Üniversitesi’nden bir grup sağlık işçisi adına bir mektup yayınlanmıştır. Bu kişiler Öz Sağlık İş Sendikası’na üye olmayan sağlık işçileridir. Zaten üye olmadıkları için Öz Sağlık-İş otelinden de başka sosyal-kültürel kazanımlardan da faydalanamazlar.

“TATİL İMKANINDAN ÖZ SAĞLIK İŞ ÜYELERİ FAYDALANACAK”

Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor. Öz Sağlık-İş sendikası olan her sağlık ve sosyal hizmet işçisi belirlenen şartlar ışığında bu otelden faydalanabilecektir. Otelin satın alındığı duyurusu yapıldığı 1 aylık zaman dilimi içeresinde, tatil hizmetinden faydalanmak isteyen üye sayımız 7.560’ı geçmiş durumdadır.

Dolayısıyla habere konu edilen oteli sendika üyeleri kullanamayacak başlığı tamamen uydurma ve iftira içermektedir.

Alkolsüz olarak hizmet verecek olan her şey dahil konseptindeki Otelimizin muadil oteller içerisinde üyesini 4’e 1 fiyat ile konaklatacak olması ise otelin ticari bir işletme olmadığının, üyelere hizmet amaçlı olduğunun kanıtı, Sendika adına da gururudur.

Üstelik sağlık ve sosyal hizmet işkolunun yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak yıllık bazda 3500 temsilcinin eğitimleri, 84 Şube Başkan ve Yönetimlerinin Başkanlar Kurulu ve Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantıları, tematik eğitimler, teşkilat buluşmaları vs. gibi kalabalıkları binleri aşan eğitim ve toplantıları bugüne kadar piyasadan teklif alınarak başka otellerde yapılmaktaydı.

Sendikanın kendi otelinin varlığı bu toplantıların da iç bünyede gerçekleştirilmesinin yolunu açması adına suç-kabahat değil, aksine büyük bir kazanımdır.

GENEL BAŞKAN MAAŞINA İLİŞKİN YORUM HABER İÇİN DAVA AÇILACAK

Şahsımın aldığı maaş ile ilgili olarak haberde yer alan ve “Asgari Ücretin 18.4 katı maaş” başlığı ile verilen bölüm ise tamamen asılsız, bana yönelik iftira ve karalama çabasıdır. İşçinin kafasını karıştırmaya yönelik algı ile bütünüyle yalan olan rakamlar, Türkiye’deki en yüksek kamu maaşını bile yalanlayacak kadar abartı ve iftira içermektedir.

Bu konuyla ilgili olarak şahsen konuyu hukuki zemine taşıyacak ve bu iftiranın hesabını şahsi olarak da soracağım.

Devlet Sert, Kocaeli Şubesini Ziyaret Etti Devlet Sert, Kocaeli Şubesini Ziyaret Etti

HER YETKİ DÖNEMİNDE AYNI İFTİRA VE KARALAMA ÇABASI

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yakından bildiği üzere hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda, hem de Sağlık Bakanlığı ile pek çok üniversitede yeni yetki dönemi başlamak üzeredir.

Geçmişte de yaşandığı üzere her yetki döneminde kendilerini rakip olarak gören sendika ve konfederasyonların özellikle sosyal medya üzerinde bu şekilde algı çabaları olmuş, uzanılamayan ciğere mundar denilmesi gibi sendikal çalışmalara hiçbir faydası olmayan argümanlarla hareket edilmiş ancak işçi karalama kampanyalarına itibar etmeyerek gereken cevabı üyelikleri ile vermiştir.

Bugün de yine aynı senaryonun Evrensel Gazetesi aracılığı ile oynanmak istendiğini görmekteyiz.

Gazeteye bu iftiraları servis edenleri hem biz, hem sağlık ve sosyal hizmet işçileri iyi tanımaktadır.

Ancak Evrensel Gazetesi’nin sendikal rekabete dahil olması, taraf tutması ve doğrulatamadığı haberleri servis etmesi, gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmamakta, dahası okurlarını da aşağılamaktadır”.

Editör: Selim CAN