Araba fiyatına 'mavi tikli' hesap satıyorlar

Instagram üzerinden reklam alan, ürün satışı yapan kişiler; şirketler, oteller veya restoranlar 'mavi tik' pazarı oluşturdu. Bunun için hizmet veren ajanslarda fiyat 50 bin liradan başlıyor. Halihazırda onaylı hesabı almak ise 200 bin lirayı buluyor.

Dijital-Sosyal Medya 20.05.2022, 09:18
Araba fiyatına 'mavi tikli' hesap satıyorlar

Instagramda mavi tik (onaylı hesap) almak adeta bir pazara dönüştü. Profili üzerinden ticaret yapan, reklam alan kişiler; şirketler, oteller veya restoranlar, mavi tik almak için adeta yarışıyor. Ancak bu işlem sanıldığı kadar kolay değil. Instagram yalnızca tanınmış kişilere mavi tik veriyor. Özellikle talebin son yıllarda fazla olması sebebiyle ince eleyip sık dokuyor. Mavi tik alan kişi, takipçi sayısını hızla artırıyor. Reklam ve tanıtımlardan ciddi gelir elde ediyor. Şirketler veya yeme içme sektöründe faaliyet gösteren markalar imaj açısından mavi tik almak için ciddi çaba sarf ediyor. Hal böyle olunca bu işinde bir pazarı oluşuyor.

AJANSLAR ÇALIŞIYOR

Bu işi yapan belli ajanlar bulunuyor, ancak bu ajansların garantisi yok. Sizin profiliniz üzerine çalışma yapılıyor ve Instagrama başvuruda bulunuluyor. Ancak onayın çıkıp çıkmayacağı garanti değil. Ajanslar sadece hazırlık aşaması için şirket veya kişilerden 15 bin lira talep ediyor. Şayet mavi tik onaylanırsa 35 bin lira daha alıyor.

HESAP SATIŞI DA VAR

Mevcut mavi tikli hesabını satmak isteyenler de var. Burada ise fiyatlar 50 bin liradan başlayarak 200 bin liraya kadar çıkıyor. Mavi tikli hesabı alan kişi, bilgileri değiştirerek kendi profilini mavi tikli hesaba aktarıyor. Ancak bazı durumlarda bu satış Instagramın denetimine takılabiliyor. Yılda bir defa yapılan denetimlerde, mavi tikli hesabın el değiştirildiği anlaşılırsa onaylı hesap tamamen kapatılıyor.

Kaan Zenginli

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı