Şirket kurulları artık sanal ortamda

Koronavirüs nedeniyle şirketler toplantıları da elektronik ortama taşındı. Merkezi Kayıt Kuruluşu, salgının devam ettiği koşullarda, şirketlerin farkındalığının artması için şirketlerin genel kurul toplantılarının Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) üzerinden yapılabileceğini duyurdu

Dijital-Sosyal Medya 08.09.2020, 10:40
Şirket kurulları artık sanal ortamda

Milliyetten Mithat Yurdakulun haberine göre: Merkezi Kayıt Kuruluşundan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) gönderilen yazıda, Türk Ticaret Kanunu uyarınca anonim şirketlerin genel kurul toplantıları ile limited şirketlerin ortaklar kurulu toplantılarının elektronik ortamda yapılabildiği hatırlatıldı. Genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılımın, Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilen e-GKS sistemi üzerinden gerçekleştirildiği ifade edilen yazıda, pay sahipleri ve temsilcilerinin, toplantılara fiziken gitmeksizin e-GKSden elektronik ve mobil imzaları ile istedikleri yerden katılabildiği, toplantı salonundan yapılan canlı yayını izleyip oy kullanabildiği hatırlatıldı.

Hüküm yoksa bile

Bu kapsamda 2012 yılından 2020 Temmuz ayı sonuna kadar e-GKSden 3 bin 305 genel kurul toplantısına 134 bin kişinin katıldığı ifade edilen yazıda, koronavirüs sürecinde e-GKS sistemini kullanımın kolaylaştırıldığı bildirildi. Ticaret Bakanlığının, koronavirüs önlemleri kapsamında, şirket sözleşmelerinde yer almasa bile elektronik ortamda yönetim kurulu toplantısı yapılmasına olanak sağladığı belirtilen yazıda, "Bu bağlamda, şirket sözleşmelerinde hüküm bulunmasa bile şirketlerimiz, genel kurul toplantılarını e-GKSde yapmaya başlamıştır" denildi.

Yazıda, küresel salgın tehdidin devam ettiği bir dönemde şirketlerin farkındalığının artırılması için, genel kurul toplantılarını henüz yapamamış şirketlerin, genel kurul toplantılarını e-GKS sistemi üzerinden yapabileceğinin duyurulması istendi.

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 05:18
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31