Türkiye'nin önde gelen ekonomistlerinden Selçuk Geçer, dolar için uyardı! Geçer, dikkat çekici bir öngörüde bulunarak seçimden sonra doların 60 TL'ye dayanacağını söyledi.
Halk Tv'de Ekrem Açıkel'in sunduğu Halkın Haberi Özel'de dolar kuruna ilişkin uyarılarda bulunan Ekonomist Selçuk Geçer, şu anda doların 31 TL'ye tutulmasının çok tehlikeli olduğunu belirterek, gerçek döviz kurunun 45-50 TL'lerde olduğunu söyledi. Geçer, böyle giderse seçimden sonra döviz şokunun kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Geçer'in açıklamaları özetle şöyle:


"İhracatçısından turizmcisine kadar, yüzlerine de söyledim. Bu arkadaşların hepsinin ben 40 TL üzerinde fiyatlama yaptığını biliyorum dedim, kimsenin gıcı çıkmadı. Pek çok sektör 40 ile 50 arası doları fiyatlıyor.

Ree sektör sattığı malı yerine koyabilmesi için, maliyetleri yönetebilmesi için, karlılığını en azından yüzde 5ler 10'lar civarında tutabilmek için bunu yapmak zorunda.

Seçimden sonra bir anda döviz hareketlerini görmeye başlayacağız. Baskılarlarsa turizm gelirleri düşecek, ihracat gelirleri düşecek. Yatırımları yurtdışına taşıyacaklar, neden sen bunların getirdiği dövizin yarısına el koyuyorsun.

Devletten girişimcilere 65 Bin TL geri ödemesiz yardım! Devletten girişimcilere 65 Bin TL geri ödemesiz yardım!


Bugün 50 TL olması gerek doları 30 TL'de tutarsan, sene sonunda 60 TL - 70 TL olması gereken doları baskılamaya devam edersen ne olur? Öyle ya da böyle bu kontrolden çıkar, bir anda 60 TL'ye gider.

Yıl sonunda 60 TL'ye bugünden gitmesiyle, yıl sonunda son ayda gitmesi arasında korkunç fark var. Birisi kriz çıkartarak yapıyor, zarar veriyor. Öbürü ise rutinde gittiği için herkes buna hazırlanma fırsatı buluyor. Dolayısıyla seçimden sonra çok ciddi hareketler göreceğiz."

halktv