ABD'den Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'yı Rusya'nın işgaline karşı güçlendirmek üzere ABD'nin 800 milyon dolarlık ek savunma teçhizatı sağlayacağını ve Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ekonomik yardım yapacağını duyurarak, Rusya bağlantılı gemilerin ABD limanlarına yanaşmasının yasaklandığını bildirdi.

Dünya 21.04.2022, 22:47
ABD'den Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı

ABD, Ukraynaya askeri ve ekonomik yardımlara devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Sarayda düzenlediği basın toplantısında, Rusyanın Ukraynadaki işgaline karşı Ukrayna güçlerini desteklemek için ABDnin Ukraynaya sağlayacağı yeni yardımları açıkladı. Konuşmasına Ukraynadaki savaş suçlarını ortaya çıkaran ekiplere teşekkür ederek başlayan Biden, “Putin, acımasız ve kanlı savaşından sorumlu. Rus kuvvetleri, arkalarında korkunç bir kanıt bırakarak Kievden geri çekildiler ve bunu hepimiz gördük. Bu noktada Ukraynada sahada olan ekiplere borçluyuz. Onlar Ukraynaya ve halka karşı vahşetlerin ve savaş suçlarının bu kanıtlarını ortaya çıkardılar" dedi.

ABD ve müttefiklerinin Ukraynanın ihtiyaç duydukları silahları sağlamak için mümkün olduğunca hızlı hareket ettiğini ifade eden Biden, Ukraynalıların uluslarını savunmak için teçhizata ihtiyaç duyduklarını vurguladı.
Ukraynaya 800 milyon dolarlık ek savunma yardımı sağlayacaklarını söyleyen Biden, "Geçen hafta, Ukraynaya ihtiyaçlarına cevap veren ve Donbass bölgesini desteklemek için uyarlanmış bir teçhizat içeren 800 milyon dolarlık bir güvenlik yardımı paketi imzaladım" dedi. Biden, 800 milyon dolarlık yardım paketinin ağır topçu silahları, düzinelerce obüs ve obüslerle birlikte kullanılmak üzere 144 bin mermi mühimmatı içerdiğini söyledi.

Biden, ABDnin son 2 ayda Ukraynaya çok sayıda insansız hava aracı, silah ve teçhizatı rekor hızda taşıdığını, binlerce zırhlı ve füzesavar helikopter, el bombası, makineli tüfek, tüfek radar sistemleri ve 50 milyondan fazla mermi gibi mühimmat gönderdiğini de hatırlatarak, "Ukraynayı Rus saldırganlığına karşı savunmaya yardımcı olmak için önemli miktarda istihbaratı zamanında Ukrayna ile paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ek yardım

Biden, Ukraynaya yeni yardımlar çerçevesinde ayrıca ABDden Ukrayna hükümetine 500 milyon dolarlık ek yardım paketini açıkladı. Biden, "Ukraynanın savaş alanındaki direnişini güçlendirmenin yanı sıra, Ukrayna halkına da desteğimizi gösteriyoruz. Bugün ABD, Ukrayna hükümetine doğrudan ekonomik yardım olarak 500 milyon dolar daha sağlamayı planladığını duyuruyor. Bu, Ukraynaya toplam ekonomik desteğimizi son 2 ayda 1 milyar dolara getiriyor" dedi. Biden, Ukrayna için yeni finansman paketinin onaylanması için gelecek hafta Kongreye resmi olarak talepte bulunacağını söyledi.

Daha hızlı göçmenlik programı

Biden ayrıca, savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı göçmenlerin ABDye gelmesini kolaylaştıracak yeni bir sistemin uygulanacağını aktardı. Biden, "Sığınma arayan Ukraynalıların doğrudan ABDye gelmelerini sağlayacak yeni programla, aile veya sivil toplum kuruluşu gibi bir ABD sponsoru olan Ukraynalılar için ABDye güvenli ve yasal göç için uygun bir kanal sağlanacaktır. Bu program Ukrayna halkı için hızlı sığınma sağlarken ayrıca Putin üzerindeki baskıyı artırmaya ve Rusyayı daha da yalnızlaştırmaya devam edecek" dedi.

Rusya bağlantılı gemilerin ABD limanlarına yanaşması yasaklandı

Biden, Ukraynayı işgali nedeniyle Rusyayı daha fazla izole edeceğini ve Rusya ile bağlantılı gemilerin ABD limanlarından yasaklanacağını aktararak, "Rus bayrağı altında seyreden veya Rus çıkarlarına ait olan hiçbir geminin ABD limanına yanaşmasına veya kıyılarımıza erişmesine izin verilmeyecek" dedi.

"Mariupolün düştüğüne dair kanıt yok"

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin Ukraynanın Mariupol kentini kontrol edip etmediğinin "şüpheli" olduğunu belirterek, “Mariupolün düştüğüne dair kanıt yok" dedi.

Biden ayrıca, Ukraynadaki savaşın "kritik bir pencerede" olduğunu söyleyerek, "Şimdi Ukraynayı coğrafi açıdan daha sınırlı olacak bir Rus saldırısına karşı desteklemek adına yardım paketini hızlandırmalıyız" dedi.

Aylin Albayrak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı