Fransa Müslüman kadınları tecrit edecek

İslam düşmanlığını arttıran Fransa, başörtülü Müslüman kadınları kademeli olarak toplum dışına itiyor. Daha önce ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü takmak yasaklanmış, özel sektörde başörtülülerin işten atılması kolaylaştırılmıştı. 2016'da havuz ve plajlara burkiniyle (haşema) girilmesi engellendi. Son olarak başörtülü velilerin çocuklarının okul gezilerine katılması yasaklandı.

Dünya 06.10.2020, 11:49
Fransa Müslüman kadınları tecrit edecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun geçen Cuma günü "radikallikle mücadele reformu" adı altında İslamı hedef alan sözlerinden sonra gözler ülkede artan İslam karşıtlığına çevrildi. Fransada son dönemde devreye giren uygulamalarla Müslüman kadınlar toplumsal hayattan silinmenin eşiğinde. Fransada İslamın görünür hale gelişinin en öndeki müsebbibi olan başörtülü kadınlar, devletin onları yabancılaştıran toplumsal müdahalelerinin ilk kurbanı oluyorlar. İslamı "cumhuriyet değerleri içinde eritmeyi", anayasada geçen tabirle "asimile etmeyi" öngören ve bunu da "İslamın varlığına karşı değiliz" ambalajı içinde "Fransa İslamı" projesiyle duyuran Fransız hükümeti, esasında dinini gündelik hayatın en doğal ve rutin pratikleriyle yaşamaya çalışan Müslümanların varlığına dahi karşı olduğunu bir kez daha açık etti. Fransada son yılarda özellikle Müslüman kadınları hedef alan yasaklardaki artış gözlerden kaçmıyor. Adeta Müslüman kadınlar evlerine hapsedilme tehdidiyle karşı karşıya.

ART ARDA YASAKLAR

2004 yılında ilk ve orta dereceli okullarda başörtüsü takmak yasaklanırken, 2013 yılında özel sektörde çalışan başörtülü kadınların iş güvenliği gerekçesiyle işten atılmaları Yargıtay kararıyla kolaylaştırıldı. 2016 yılından itibaren, halka açık plaj ve havuzlara "burkini" (haşema) ile girmek yasaklandı, pek çok başörtülü kadın kamu hizmeti alırken kıyafetlerinden dolayı hakarete veyahut ayrımcılığa maruz bırakıldı ya da özel sektörde ayyuka çıkmış ayrımcı tutumla işsizliğe mahküm edildi. Tüm bu sınavlardan sıyrılabilen başörtülü kadınları bekleyen şey ise 2019 yılında alınan ve akıllara durgunluk veren bir karar oldu: Başörtüsü takan velilerin, çocuklarının okul gezilerine, müsamerelere ve veli faaliyetlerine katılmaları, bir güven ortamı oluşturulması ve dinsel simgelerin kamusal alanda görünmemesi gerekliliği öne sürülerek yasaklandı.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40