Rusya savaşı kazanırsa ne olur? İşte muhtemel senaryolar

Türkiye Gazetesi Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Perinçek'in 'Rusların savaşı kazanması' ihtimali üzerine yazdığı yazıya gazetede yer vererek okurlarıyla paylaştı. Dr. Mehmet Perinçek savaşı Rusların kazanması durumunda Batılı ülkelerin çekileceğini, alanın Türk şirketlerine kalacağını söylerken Prof. Dr. Caşin, coğrafi, stratejik ve mali açıdan Ankara'nın büyük kaybı olacağını kaydetti.

Dünya 09.03.2022, 00:50
Rusya savaşı kazanırsa ne olur? İşte muhtemel senaryolar

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşının Türkiyeye etkilerini gazetemize değerlendirdi. Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Ukraynada mevcut yapının değişmesi durumunda başta turizm, enerji, tarım ve inşaat olmak üzere Türkiye birçok kapının açılacağını iddia etti. Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşin ise "Rusyanın galip gelmesi durumunda coğrafi, stratejik ve mali açıdan Türkiyenin büyük kaybı olur" görüşünü dile getirdi. Ukrayna savaşının Rusyaya yönelik NATO kuşatması olduğu kadar Suriye ve Yunanistandan sonra Karadeniz üzerinden de Türkiyeyi çevreleme projesi olduğunu savunan Mehmet Perinçek, "Türkiye bu noktada hesabını iyi yapmalı. Lavrov ilk defa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ifadesini kullandı. Şayet süreç doğru yönetilirse Rusya bu konuda çok daha farklı adımlar atar. Kıbrıs turizm yanında Rus sermayesinin finans merkezine dönüşebilir. Ayrıca Ukraynada Rusların kazanması durumunda Batılı ülkeler tamamen çekilir. Alan büyük oranda Türk şirketlerine kalır. Benim görüştüğüm üst düzey isimler SİHA ve benzer savunma alanındaki projelerin de kaldığı yerden devam edeceğini belirtiyorlar" dedi.

DENGE LEHİMİZE İŞLER

Perinçek, TOGG dahil birçok Türk markasının bu süreçte Batılı ürünlerin yerini alabileceğini ifade ederek Doğu Akdeniz, Karabağ, Türki Cumhuriyetler, Suriye, Libya ve Afrikada kurulan denge Türkiye lehinde işleyeceğini söyledi. Savaşın durmasına yönelik barış görüşmelerinin mevcut şartlarda çözüm olmayacağını söyleyen Dr. Mehmet Perinçek, "Kievin düşmesi kırılma noktası olur. Ondan sonra kurulacak masa, çözüm üretir dedi. Ukraynada Afganistan örneğinin tekrar etmeyeceğini savunan Perinçek, Putini saf dışı etme adına bazı yöntemlerin denendiğini ve başarısız olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE KAYBINI TELAFİ EDER AMA RUSYA ÇÖKER

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Rusyanın tam anlamıyla Ukraynaya girerek batağa düştüğünü söyledi. Caşın, "Rusya Ukraynanın tüm şehirlerine girse de bu savaşı kaybetti. Bir yanı ile Ukraynaya değil tüm dünyaya savaş açtı. Bu savaşı da kazanma ihtimali yok" dedi. Rusyanın cephede galip gelmesi durumunda ardında ceset bir yapı bırakacağını ifade eden Caşın, "Rusyanın Azak denizini Rus gölüne dönüştürmesi ve Odessayı alması Karadenizde yeni bir dönemi başlatır. Bu durum Türkiyeye dönük fiili tehdit ya da tehlike boyutuna çatışma düzeyine çıkmaz" diye konuştu. Prof. Dr. Caşın, Rusyanın Ukraynayı ele geçirmesi durumunda yaşanacak muhtemel senaryoyu da şöyle yorumladı: Öncelikle bu yapının uluslararası meşruiyeti tartışma konusu olur ve uzun yıllar bu durum değişmez. Ancak bundan daha önemlisi daha şimdiden Ukrayna için yaptığımız gemi elimizde kaldı. Tribün anlaşması, Tank motoru üretimi SİHA projeleri çöktü. Bununla birlikte daha önce yapılan tüm ekonomi, tarım, turizm, enerji ve denizcilik faaliyetleri alanlarında yapılan tüm anlaşmalar biter. Ukraynanın başta tarım olmak üzere tüm zenginliğine Rusya çöker ve her hali ile bitmiş bir ülke olarak bırakır Ukraynayı. Türkiyenin hiçbir şartta Rusya ile savaştırılamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, şöyle devam etti: Putin belirli bir dönem sonrası Rus milliyetçiliği stratejisine yöneldi. Bu tercihi de Rusya Federasyonunun sonu olacak. Çünkü bu taktik Slav olmayan milletleri tahrik etti, kendilerini tehlikede hissettirdi. Yani silah Putini vurdu. Bunu sadece siyaset ve strateji körlüğü ile açıklayabiliriz. Putin şu ana kadar elde ettiği tüm kazanımlarını kaybedecek. Üstelik kazandığını sandıkça daha büyük batağa sürükleniyor. Tüm dünyada yapayalnız kaldı. Sanıldığı gibi arkasında Çin falan yok. Putinin bu darboğazdan çıkma şansı yok. Türkiye için çok ciddi kayıplara sebebiyet verir. Ancak Türkiye bu eksikliği telafi edebilir. Rusya için ise aynı şeyleri söylemek imkansız.

YILMAZ BİLGEN

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı