Trump geri dönüyor

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağının sinyalini verdi.

Dünya 07.06.2021, 08:36
Trump geri dönüyor

Cumhuriyetçi Partinin eyalet kongresinde konuşan Trump, başkanlık seçimlerini dört gözle beklediğini ifade ederken, Kasım 2022deki ara seçimlerde de aktif olarak çalışacağını açıkladı.

Ocak ayında olaylı bir seremoni sonrasında koltuğunu Joe Bidena devreden ABDnin 45. başkanı Donald Trump, Kuzey Karolina Eyaletinde Cumhuriyetçi Parti Kongresinde yaptığı konuşmada 2024 yılında düzenlenecek başkanlık seçimlerini dört gözle beklediğini belirtti. Trumpın açıklaması adaylık ilanı olarak değerlendirildi. Yaklaşık 6 ay sonra tekrardan kameraların karşısına geçen Trump, Kasım 2022de düzenlenecek ara seçimlerde Kongrenin kontrolü için aktif rol alacağını belirterek, ilk hedefini de açıklamış oldu. Konuşma esnasında zehir zemberek açıklamalarda bulunan Trump, Başkan Joe Bidenı, inşa ettiği düzeni yıkmakla suçladı.

BİDEN HER ŞEYİ YIKIYOR

Konuşması sırasında eleştiri oklarını Biden yönetimine çeviren Trump, "Biden yönetimi utanç verici bir dış politika felaketi oldu. Joe Bidenın tek yapması gereken arkasına yaslanıp hiçbir şey yapmamaktı. Ekonomi bir roket gibi havalanıyordu. Bunun yerine, ekonomi cehenneme dönecek ve enflasyon yakın gelecekte bir felakete neden olacak" dedi. Trump Bidenın İsrail, Meksika ve Müslümanlara yönelik politikalarını da eleştirdi. Trump, 2020 seçimlerinde kaybetme nedeninin kendi aleyhinde yapılan yolsuzluklar olduğunu iddia etti.

FAUCİYE YÜKLENDİ

Kendi başkanlığı döneminde de görev alan Bidenın baş sağlık danışmanı Antony Fauci için ise, "Fauci harika bir doktor değil ama müthiş bir tanıtımcı. Neredeyse her konuda yanıldı ve Wuhan ve laboratuvar konusunda da yanıldı" açıklamalarında bulundu. Geçtiğimiz günlerde virüsle ilgili yazışmaları basına sızan Faucinin salgının çıkış döneminde virüsün Wuhan laboratuvarından çıktığı iddialarını araştırdığı ortaya çıkmıştı.

ÇİN 10 TRİLYON TAZMİNAT VERMELİ

Eski başkan, koronavirüs salgının işlerini sekteye uğrattığını vurgularken, Pekin yönetimini eleştirdi. O dönem koronavirüs için "Çin virüsü" tabirini kullanan Trump, kendisinin salgının Wuhanda bir enstitüden çıktığını söylediğinde, Dünya Sağlık Örgütünün bile ihtimal dışı olarak değerlendirdiği iddialarının gerçeklik kazandığını hatırlattı. Bütün dünyanın Çine karşı birleşmesi gerektiğini vurgulayan eski başkan, "Çin, koronavirüsü yaydığı için ABDye ve dünyanın geri kalanına 10 trilyon para vermeli. Ülkeler Pekine olan borçlarını silmeliler" diyerek Pekin yönetiminden tazminat talep etti.

Facebooktan ara seçim darbesi

Sosyal medya platformu Facebook, Donald Trumpın Facebook ve Instagram hesaplarını 2 yıllığına askıya aldığını duyurdu. Facebook Gözetim Kurulu, geçen ay, 6 Ocak başkent Washington olaylarında şiddete karışan kişileri övdüğü iddiasıyla Trumpın Facebook ve Instagram hesaplarının askıya alınmasını onaylamıştı. Bunun üzerine kurumun 4 Haziranda yaptığı resmi açıklamada Trumpın hesaplarındaki süresiz kısıtlamanın 2 yıla düşürüldüğü açıklandı. Yasağın ara seçim döneminin sonuna kadar devam edecek olması dikkatlerden kaçmadı.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36