Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi ve STK’lar bugün saat 16..00’da Aralık ilçe milli eğitim müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakarak basın açıklamasıyla itirazlarını dile getirdiler.

Katılımcı STK’lar adına Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem şunlara dikkat çekti:

“2023 yılının Mart ayında Türkiye’nin en doğusuna atanıp öğrencileriyle buluşmak için aylarca göreve başlayacağı günü heyecanla bekleyen Öğretmenimize yapılan bu hadsizliği asla kabul etmiyoruz.

Bugün burada Öğretmenimize uygulanan mobbinge karşı tepki göstermek ve öğretmenimizin yanında olduğumuzu deklera etmek maksadıyla ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarından Eğitim-Bir-Sen, ÖNDER imam Hatipliler Derneği, Eğitime Destek Platformu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Temsilcileri olarak basın açıklamasında bir arada bulunuyoruz.

Sözleşmesini imzalamak için ilçe milli eğitim müdürlüğüne giden çiçeği burnunda öğretmenimizle ilçe Milli Eğitim Müdürü Fahrettin DEMİREL, önce sohbet edip, İmam Hatip Lisesine meslek dersi öğretmeni olarak atandığını kararnamesinde gördükten sonra öğretmene dönüp:

- ‘’öğretmen gibi giyin’’ diyor.

Öğretmenimizin öğretmen nasıl giyinir müdürüm demesi üzerine

- ‘’benim gibi’’ diyerek kendini gösteriyor.

Öğretmenimiz tartışmayı uzatmayarak tamam deyip müdür beyin(!) makamından ayrılıyor.

Olaydan 1 gün sonra Milli Eğitim Müdürü ilçe MEM’in merdivenlerinde sigara içiyor, bu öğretmenimizi ve birkaç yeni atanan öğretmenimizi kurumun bahçesinde gören ilçe müdürü: ‘’boş boş bekleme gel kitap taşı’’ diyor öğretmenimize, öğretmenimiz arkadaşlarıyla birlikte kitap taşımak için merdivenlerden çıktığı esnada İlçe Müdürü Fahrettin Demirel içtiği sigaranın izmaritini öğretmenimizin üzerine doğru fırlatıyor, sigara izmariti öğretmenimizin ayağının önüne düşüyor.

Başını kaldırıp ilçe müdürünün gözünün içine bakan öğretmenimiz bir açıklama beklerken ilçe müdürü arkasını dönüp içeri gidiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız, bu kitapların okullara teslim edileceğini açıklamasına rağmen, okul kitaplarını öğretmenlere taşıtan zihniyete soruyoruz:

Bakanlık tarafından ücretsiz gönderilen okul kitaplarının okullara dağıtımı için ödenek gelmedi mi?

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 20 Eylül Çarşamba günü ilçeye yeni atanan tüm öğretmenleri sözde motivasyon sağlamak adına ilçe merkezinde bir salonda toplantıya çağırıyor.

İlçe müdürü henüz salona girmeden şube müdürü salona gelerek öğretmenleri içtimaya davet eder gibi ‘’herkes ayağa kalksın Sayın Müdürümüz geliyor’’ diyerek emrivaki bir şekilde talimat veriyor.

O esnada su içen öğretmenimiz ayağa kalkamayınca salona giren milli eğitim müdürü ‘’kalksana ayağa, niye kalkmıyorsun’’ diyerek öğretmenimizi tüm öğretmenlerin içinde rencide ediyor.

Talip Geylan: Milli Eğitim Akademisini makul görüyorum ancak ücret yeterli değil Talip Geylan: Milli Eğitim Akademisini makul görüyorum ancak ücret yeterli değil

Öğretmenimizde müdürüm su içiyordum, o yüzden kalkamadım ama bu şekilde emrivaki bir tavırla da ayağa kalkmam diyor.

Birkaç defa bu durum tekrarlanınca ilçe müdürü salonun dışına doğru yeltenerek ‘’sen gel bakalım dışarı, gel gel dışarıda görüşelim’’ diyor.

Öğretmenimiz, ilçe müdürünün tavrından kendisine fiziki zarar verebileceğini düşünerek dışarı gelmem diyor. İlçe müdürü tekrar toplantı masasına dönerek toplantıya başlıyor.

Toplantı süresince öğretmene mobbing uygulayan ilçe müdürü, Toplantı ortasında öğretmenimizi rencide ederek salonu terk et, çık dışarı diyor.

Salonu terk etmeyen öğretmenimize göreve başlayalı 1 kaç gün olan tüm öğretmenlerin içinde defalarca mobbing uygulayarak sana yapacağımı biliyorum. Sen bittin tarzı ilçe milli eğitim müdürüne yakışmayacak, sokak ağzıyla konuşarak tehditlerde bulunup sonunda da senin sözleşmeni fesih edeceğim. Sen artık bu ilçede çalışamayacaksın diyerek, Toplantı sonunda öğretmenlerin yanında öğretmenimize tutanak tutarak soruşturma açacağını söyleyerek aslında tüm öğretmenlere gözdağı veriyor.

Su içtiği için ayağa kalkamayan öğretmenimizin yerinde herhangi bir rahatsızlığı veya engel durumu olan bir öğretmenimiz de olabilirdi. İlçe müdüründen beklenen hareket toplantı sonunda öğretmenimiz ile özel olarak görüşüp bir rahatsızlığı olup olmadığını, neden ayağa kalkmadığını ya da kalkamadığını sorması gerekmez miydi?

NEZAKET! NEZAKET! NEZAKET!!!