Eğitim Bir Sen Van Şube Başkanı Mehmet Uca, uzman öğretmenlik ve aile birliğiyle alakalı açıklamalarda bulundu.

Başkan Uca, ''Eğitim dışındaki birinin bakan olmasının handikapları var.'' diyerek Sayın Yusuf Tekin'in Bakan olarak atanması bence eğitim camiasında mutlulukla karşılandığını belirtti.

Önceki dönem Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in seçimden önce öğretmenlere yönelik vermiş olduğu sözler vardı. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

'' Bu talebin Toplu Sözleşme sürecinde görüşüleceğini biliyoruz.'''

'Mahmut Özer seçim öncesi eğitim camiasını çok heyecanlandıracak bazı açıklamalarda bulundu ki bunlardan bir tanesi uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik idi. Eğitim camiasının bu anlamda çok ciddi beklentileri oluştu. Seçimden sonra Bakan değişti. Dolayısıyla bu sözler yerine getirilecek mi getirilmeyecek mi konusunda bazı endişeler var. Bu endişelerin kısmen giderilmesi anlamında Sayın Yusuf Tekin bir açıklama yaptı. 2024 yılı içerisinde uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlikle alakalı sürenin kısaltılması bizim gündemimizdedir dedi. Ama hepimizin beklentisi çok yüksek düzeyde. 2024 yılında bu konuda ciddi adımların atılması gerekiyor. 2023 Toplu Sözleşme sürecinde de Memur Sen olarak eğitim kolunda bizim taleplerimizden bir tanesi de 5 yılını tamamlamış bütün öğretmenlerin sınavsız şartsız uzman öğretmen, 10 yılını tamamlamış öğretmenlerin tamamının da Başöğretmen olmasıyla alakalı bir talebimiz var. Bu talebin Toplu Sözleşme sürecinde görüşüleceğini biliyoruz. Bu görüşmeler neticesinde Milli Eğitim Bakanımızın bizim bu konudaki yaklaşımımıza olumlu cevap vereceğini düşünüyoruz. 2024 yılı gelmeden Toplu Sözleşme sürecinde bunun karara bağlanıp 2024 yılında da yasalaşmasını istiyoruz.

''Yusuf Tekin'in Bakan olarak atanması bence eğitim camiasında mutlulukla karşılandı.''

MEB sendika yöneticisi hakkında soruşturma başlattı MEB sendika yöneticisi hakkında soruşturma başlattı

Mahmut Özer Bakanımız elbette kendine göre bir çalışması, bir süreci oldu. Ama ben her zaman şunu söylüyorum. Eğitimden gelmeyen, eğitimi çok bilmeyen, eğitim dışındaki birinin bakan olmasının handikapları var. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in mühendislikten geldiğini biliyoruz. Mühendis olan birinin eğitim camiasını, öğrencileri, öğretmenleri bunların ihtiyaçlarını bilmesi elbette mümkündür ama işi zorlaştıran bir durumdur. O yüzden Yusuf Tekin'in Bakan olarak atanması bence eğitim camiasında mutlulukla karşılanmış oldu. Dolayısıyla Bakan Bey'in hem bununla alakalı hem de aile birliğiyle alakalı vermiş olduğu bazı sözler var. Bu sözlerin Yusuf Tekin döneminde gerçekleşeceğini umut ediyoruz.''

Editör: Haber Merkezi