2. dönemde okullar geç açılabilir dersler geç başlayabilir

2. dönemde okullar geç açılabilir dersler geç başlayabilir

Eğitim 16.01.2024, 18:02
2. dönemde okullar geç açılabilir dersler geç başlayabilir

2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci dönemi 19 Ocak 2024 Cuma günü sona eriyor. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen iki hafta süreyle tatil yapacak. Okullar eğitim öğretime kapalı olacak. İki haftanın ardından 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı milli eğitim bakanlığı tarafından açıklanan çalışma takvimine göre başlayacak. Ancak okulların ikinci dönemde normal süresinde başlamama gibi bir ihtimali var. Çünkü okulların kapalı tutulmasına gerektirebilecek çok ciddi bir durum ortaya çıkmış durumda. Peki bu durum nedir? İşte detaylar.

Bütün dünyayı etkisine alan ve hızlı bir şekilde Pandemide dönüşen COVID-19 salgını nedeniyle 2020 yılında ve 2021 yılında okullar çoğu zaman eğitim öğretime kapalı olarak tutuldu. Covid-19 birisin yeni varyantı olan JN1, Türkiyede de görülmeye başladı ve özellikle şu günlerde salgın nedeniyle çok sayıda insan hastalanmış durumda. Salgının okullari nasıl etkileyebileceği yönünde değerlendirme yapan Uzmanlar, artan vaka sayılarının okullarda ikinci dönem kapanmasına neden olabileceğini söylüyor.

Milli Eğitim Bakanlığından yaşanan salgın ile ilgili herhangi bir tedbir kararı ve açıklama yapılmadı. Şu şartlarda okulların kapanmasını gerektirecek bir durum görünmese de yeni varyantın hızla yayılması nedeniyle okullar için bakanlığın radikal kararlar alabileceği de düşünülen olasılıklar arasında.

COVID-19 virüsünün JN1 varyantı, daha önceki varyantı olan omicronun BA.2.86 varyantının spike proteininde türeyen, covid-19un yeni varyantı olarak tanımlanıyor. Son dönemlerde artan JN1 vakaları nedeniyle koronavirüs JN.1 varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından "dikkat edilmesi gereken varyant" olarak sınıflandırıldı.

COVID-19 virüsünün yeni varyant olan JN1 varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu ve daha ciddi seyirli hastalıklara yol açtığı belirtiliyor. Bu nedenle, uzmanlar okullarda maske takılması ve diğer önlemlerin alınması çağrısında bulunuyor.

Sizler de bölgenizdeki durumu ve düşüncenizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkilileri duyabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı