Doğru tercih yapabilmek için öncelikle doğru meslek seçimi yapılmalı

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ İÇİN BELİRLENEN SÜRE 8 AĞUSTOS’TA SON BULUYOR. TERCİH DÖNEMİNDE DOĞRU TERCİH YAPABİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE DOĞRU MESLEK SEÇİMİ YAPILMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN EĞİTİM KOORDİNATÖRÜ CELALETTİN MACUN, “DOĞRU MESLEK SEÇİMİ YAPABİLMEK İÇİN İSE İLGİLERİNİZİ, YETENEKLERİNİZİ, DEĞERLERİNİZİ, İSTEK VE BEKLENTİLERİNİZİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK MESLEK VEYA MESLEKLER BELİRLEMELİ, ÜNİVERSİTE SINAVININ BİR SIRALAMA SINAVI OLDUĞUNU UNUTMAMALI TERCİHLERİNİZDE BÖLÜM SIRALAMALARINI DİKKATE ALMALISINIZ” İFADELERİNİ KULLANDI.

Eğitim 02.08.2023, 11:55
Doğru tercih yapabilmek için öncelikle doğru meslek seçimi yapılmalı

Üniversite tercihleri için belirlenen süre 8 Ağustos’ta son buluyor. Tercih döneminde doğru tercih yapabilmek için öncelikle doğru meslek seçimi yapılması gerektiğini belirten Eğitim Koordinatörü Celalettin Macun, “Doğru meslek seçimi yapabilmek için ise ilgilerinizi, yeteneklerinizi, değerlerinizi, istek ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak meslek veya meslekler belirlemeli, üniversite sınavının bir sıralama sınavı olduğunu unutmamalı tercihlerinizde bölüm sıralamalarını dikkate almalısınız” ifadelerini kullandı.

Tercih döneminde her adayın endişesinin, heyecanının ayrı olduğunu ve bu sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini söyleyen Eğitim Koordinatörü Celalettin Macun, “Doğru meslek seçimi tüm hayatımızı etkilemektedir” diyerek doğru tercihin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili paylaşımda bulundu.

“Başarı sıranıza uygun üniversiteleri-bölümleri belirlemelisiniz” diyen Beykent Üniversitesi Eğitim Koordinatörü Celalettin Macun, “Bu bölümleri belirlerken başarı sıranızı göz önüne alarak başarı sıranızın bir miktar üstünde ve bir miktar altında olan bölümleri listenize ekleyebilirsiniz, belirlemiş olduğunuz üniversite-bölümleri bir havuzda toplamalısınız, belirlemiş olduğunuz üniversiteleri bölümleri yerleşkelerinde ziyaret ederek tanımalısınız, belirlemiş olduğunuz üniversitenin size neler katacağını not almalısınız” şeklinde konuştu.

“Mutlaka uzman desteği”

Macun konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İş ve staj imkanları, çift anadal, yandal, yurt dışı imkanları, akredite program sayısı, öğrenci kulüpleri, vermiş olduğu ücretsiz eğitimler, ulaşım kolaylığı, üniversitenin başarıları, teknolojiyi geliştirme konusunda vermiş olduğu destekler, spor başarıları vb. gibi kriterler önemli. Tercih listesini hazırlarken seçimleri sınırlı tutmak veya kendi sıralamamız etrafında tercih yapmak yapılan hatalar arasında yer almakla beraber liste hazırlama konusunda mutlaka uzman desteği almalı, tercihleri kendiniz yapmamalısınız.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı