Okul müdürleri, şube müdürleri ve müfettişler için gerekli adımlar atılmalı

Yönetici atama yönetmeliğinin bir an önce çıkarılmasını ve okul yöneticilerine kadro verilmesi gerektiğini beliryen Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, ayrıca okul müdürü, şube müdürü, müfettişlerin çözüm beklediğ konular olduğunu söyledi.

Eğitim 20.01.2024, 22:24
Okul müdürleri, şube müdürleri ve müfettişler için gerekli adımlar atılmalı

Okul müdürleri, şube müdürleri, müfettişlerin mağduriyetini sürekli gündemde tutan Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, yönetici atama ve meslek kanununda köklü değişimin arifesinde olduklarına dikkat çekerek, şunları söyledi;
“Planlanan her yeni adımın bir ihtiyaçtan kaynaklandığı ve mevcut sistemin artık köklü bir değişime ihtiyaç duyduğu eğitim kamuoyunda kabul görmüş durumdadır. Köklü değişikliklerin hayata geçirilebilmesi için Millî Eğitim Bakanlığı yöneticileri ve hükûmet kararlı olmalı, atılacak her adıma sahip çıkmalıdır.”

Okul müdürleri, şube müdürleri, müfettişler çözüm bekliyor!
“Okul müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe müdürleri, müfettişler, araştırmacılar, uzmanlar derken herkesin beklediği, hatta uzun zamandır beklediği adımlar var” diyen Yavuz, “Bunlar sadece ekonomik dengesizlikler değildir. Değer görme ve muhatap alınmayla ilgili hususlar da var.

Yönetici atama yönetmeliği bir an önce çıkarılmalı!
İlk adım, yönetici atama yönetmeliğiyle atılmalıdır. Çünkü mevcut yönetici atama yönetmeliği birçok açıdan sorunlu ve değiştirilmesi için çok geç kalınmış bir yönetmeliktir. Eğitim yönetiminde bugün, dönemin hassasiyetini kavramış, ekip ruhu ile hareket edecek ve yapılacak yenilikleri özümsemiş yöneticilere ihtiyaç vardır. Yeni yönetmelik; yeni dönemi anlamış yöneticiler seçmeli, liyakati öne çıkarmalıdır.

Okul müdür ve yardımcılarına kadro verilmeli!
Yönetmelikle yapılamayacak değişiklikler, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile düzenlenmelidir. Eğitim yöneticiliği, ikincil görev olmaktan çıkarılmalı; eğitim yöneticilerinin yetkileri, imkânları artırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (4)
ALİ RIZA 2 ay önce
erhaba bu yaz atamalarında müdür yardımcısı olarak Adıyaman Kahta ilçesinden adıyaman merkeze müdür yardımcısı olarak geldim ekys sınavından 74 puan almıştım ek puanım 32 puandı . Okul Müdürlüğüne başvurmak istedim çünkü bu benim en doğal hakkımdı ancak müdür yardımcısı olarak bir yerden başka bir kuruma geldiğim için müdürlüğe başvurulamayacak diye yazı ibare vardı.Ben mağdur edilmiş oldum çünkü benim almış olduğum 74 puanım ve emeğimle topladığım 32 puanım görmezden gelinmiş oldu.Şimdi ben puanlarımı bir üst kademe olarak kullanmam en doğal haktır.Bunu engellemek müdür yardımcıs olarak geldin müdürlüğe başvuramazsın ibaresi düşmek yanlıştır.Ben mağdurum Allahtan aşağı Yüce devletime güveniyorum benin mağduriyetimin gidereceğine inanıyorum.
,
inşallah 2 ay önce
tam destek
erhan sahin 2 ay önce
sizin atadığınız idareciler öyle iş bilir filan değilmiydi? son 3 yılı çıkarın kalanı atayan sizsiniz.. nedir derdiniz?
Silik sendika 2 ay önce
Kesin yine bakanlığın bir çalışmasının sonuna geldiğini duydular. Biz yaptık demek için açıklama yapıyorlar.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı