2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar!

Ekonomi 09.12.2023, 16:04
2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak?

Asgari ücret pazarlığı için geri sayım başladı. Enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre pazarlığın yüzde 40 seviyesinden başlaması bekleniyor. Vatandaşlar 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net ne kadar? Merak ediyor. Peki, Asgari ücret ne kadar oldu? İşte detaylar…

Hükümetin tek zam söylemiyle bu oranın refah payı eklenerek yüzde 50ye kadar çıkması gündemde. Eğer yüzde 40 zam yapılırsa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 zam yapılırsa 16 bin 533 lira, yüzde 50 zam yapılırsa 17 bin 103 lira olacak. Vatandaşlar 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net ne kadar? Merak ediyor. Peki, Asgari ücret ne kadar oldu? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücret pazarlığı 11 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Asgari ücret zammında en önemli kriter enflasyon. Yüzde 65lik yıl sonu enflasyon hedefine göre pazarlığın yüzde 40tan başlaması bekleniyor. Ancak refah payı eklenmesiyle zam yüzde 50ye kadar çıkabilir.

2024 ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU MU, NE KADAR OLACAK, SAATLİK NE KADAR?

Hem Orta Vadeli Programda hem de Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde. Kulislerde konuşulanlara göre, asgari ücret zammında alt sınır yüzde 40. Buna göre 6 aylık enflasyon beklentisi olan yüzde 37.76lık oranın en az yüzde 40a yuvarlanması bekleniyor. Yüzde 40lık zamma göre, net asgari ücret 15 bin 963 lira olacak.

REFAH PAYI MASADA

Hükümet asgari ücrete 2024te tek zam yapılacağını belirtti. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğanın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhanın söylemi bu yönde. Tek zam söylemi üzerine yüzde 40lık orana refah payı da eklenmesi gündemde.

ZAM ORANI YÜZDE 45 YA DA 50YE YÜKSELEBİLİR

Refah payı eklenmesiyle zammın yüzde 45-50 arasına yükselmesi bekleniyor. Eğer zam oranı yüzde 45 olursa asgari ücret 16 bin 533 liraya, yüzde 50 olursa 17 bin 103 liraya çıkacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BAKAN IŞIKHAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Işıkhan asgari ücrete tek zam mesajı vermişti.

Bakan Işıkhan, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamayla tek zam yapılacağını belirterek, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhandır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" açıklamasında bulunmuştu.

31 ARALIKA KADAR KARAR VERİLECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yılın aralık yanında toplanmaya başlıyor. Bu ay 4 toplantı gerçekleştirecek olan komisyon nihai kararını en geç 31 Aralık tarihine kadar verecek.

KOMİSYONDA BİR İLK YAŞANACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK, hükümet kanadını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsil ediyor. Türk-İş bu yıl ilk kez komisyona 5 asgari ücretliyi de dahil edecek. Bu 5 kişi komisyonda asgari ücretlilerin sıkıntılarını anlatacak.

ASGARİ ÜCRET ŞU AN NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı