700 lira gıda yardımı yapılıyor. Başvurular e-devlet üzerinden alınacak! Başvuru şartları neler?

700 lira gıda yardımı yapılıyor. Başvurular e-devlet üzerinden alınacak! Başvuru şartları neler?

Ekonomi 22.01.2023, 22:24
700 lira gıda yardımı yapılıyor. Başvurular e-devlet üzerinden alınacak! Başvuru şartları neler?

2023 yılında devlet, ihtiyaç sahibi ailelere kira desteği ödemelerini 1.500 TL olarak açıkladı peki kimler başvurabilir detaylar haberimizde !!

2023te e-Devletten 1.500 TL kira yardımı nasıl alınır?

2023 E-DEVLET KİRA YARDIMI BAŞVURUSU: NASIL YAPILIR VE ŞARTLAR NELER?

Kasım 2022 tarihinde başlayan kira yardımı ödemeleri, 2023 yılında da hala en çok aratılan konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz aylarda elektrik, doğalgaz ve çocuk yardımının yanı sıra, kira yardımını da içeren Türkiye Aile Destek Paketini hayata geçirmişti.

Bu yardım, kira desteği olarak 1500 TL olarak belirlenmiştir ve 12 ay boyunca ihtiyaç sahibi ailelere karşılıksız olarak verilmektedir. İhtiyaç sahibi aileler bu yardım için, e-Devlet kapısından ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilmektedir. Başvurunun ardından ödemeler, başvurudan sonraki 15 gün içinde banka hesabına ya da PTT şubelerinden alınabilecektir. Ödemelerin tutarı ise ilden ile farklılık gösterebilmektedir.

Kasım 2022 tarihinde başlayan "Türkiye Aile Destek Paketi" kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kira yardımı ödemelerini 1500 TL olarak açıkladı. Bu destek, ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca karşılıksız olarak veriliyor. Adaylar, bu destekten yararlanmak için e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla başvuru yapabiliyor. Başvurunun ardından, vatandaşlar 15 gün içinde banka hesapları veya PTT şubelerinden kira yardımlarını alabiliyor.

Başvuruda aranacak şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, 18 yaşını tamamlamış olmak, SGKya bildirilmemiş olmak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak, emekli veya malul aylığı almamak ve öğrenci olmamak yer alıyor. Ayrıca, aynı adreste oturan kişilerden sadece birinin başvuru yapması gerekmektedir.

2023 yılında devlet, ihtiyaç sahibi ailelere kira desteği ödemelerini 1.500 TL olarak açıkladı ve bu destek için başvuruların e-Devlet veya SYDV aracılığıyla yapılabildiğini duyurdu. Adaylar, başvurularının ardından ödemeleri 15 içinde kişinin banka hesabına yatırılıyor veya PTT şubelerinden alınabiliyor.

Kira yardımı için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 18 yaşını tamamlamış olması, SGK’ya bildirilmiyor olması veya belirli kapsamda sigortalı olmamak ya da emekli veya malul aylığı almıyor olması gerekiyor. Ayrıca, öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç) gerekiyor. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan kira yardımlarına adres kayıt sistemine (AKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabiliyor.

Karar

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı