Atalay'dan Ek Zam Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisine yönelik ek zam açıklamasında bulundu. Atalay, "Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı" ifadelerini kullandı. İşte detaylar...

Ekonomi 12.02.2024, 23:14
Atalay'dan Ek Zam Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, 700 binden fazla çalışanı yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.
2023- 2024 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolünü mayıs ayında imzalandıklarını anımsatan Atalay, o zamanki döneme göre yüksek olan sözleşmenin, yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini vurguladı.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Konu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Atalay, yapılan artışlara değindi.

"230 BİN KAMU İŞÇİSİNE YÜZDE 32,57LİK ARTIŞ"

29 Ocakta imzalanan ek protokol hakkında konuşan Atalay, ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını ifade etti. Bu sayede 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57lik artış yapılmasını sağladıklarını dile getirdi.

"OCAKTAN SONRA EN AZ 10 PUAN KAYBIMIZ OLUYOR"

Enflasyona vurgu yapan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Ocaktan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor" dedi.

Atalay, "Ek protokolün imzalanması konusunda TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldık. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmamız mümkün değil. Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım" ifadelerini kullandı.

"BU DOĞRU DEĞİL"

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bunun adına ek zam mı dersiniz, iyileştirme mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan üç lira veriliyor, enflasyonla dört lira alınıyor."

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğine de değinen Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu dile getirdi. Atalay, "Bu durum sürdürülebilir bir şey değil. Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor. Bu doğru değil." değerlendirmesinde bulundu.

Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini anımsatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de söyledi.

Kaynak:MEDYABAR

Yorumlar (2)
Keçiköylü 1 hafta önce
Zamanında adam gibi toplu iş sözleşmesi yapmayın sonrada çıkıp önce 700000 işçiye ek zam aldık diye yalan konuş sonrada zam alacağız diye konuş bu duruma kargalar güler yapamıyorsanız bu işi bırakın yapabilen yapsın boşuna insanların ahını almayın
Hakikat 1 hafta önce
Kamu daimi işçisiyim. 4 yıllık fakülte mezunuyum. Bugün aldığım maaşım 25 bin. İlkokul mezunu da aynı maaşı alıyor. Bu işte bi terslik var. Nasıl geçinilir böyle. 2 çocuğum da üniversite 1.sınıf.okuyor.kamu işçisine acilen birşeyler yapılmalı. Bekliyoruz bakalım umutla
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı