Borsa Genç Yatırımcı Dolu

Borsaya Gençler Akın Ediyor! Uzman İsim Değerlendirdi.

Ekonomi 27.09.2023, 14:24
Borsa Genç Yatırımcı Dolu

Son 3 yılda ivme kazanan halka arzlar, gençlerin borsaya ilgisini artırdı. Borsadaki her 4 yatırımcının 1i 15-29 yaş grubundan.


"FAZLA PARA KAZANIP HAYATLARINI YAŞAMAK İSTİYORLAR"

Borsaya katılım sayısı gün geçtikçe artıyor. İvme kazanan halka arzlar ve tavan serileri, gençleri borsada yatırım yapmaya yöneltiyor. Konuyu CNN TÜRK canlı yayınında değerlendiren Ekonomist Muhammet Bayram, "Gün geçtikçe artan ve bilinçlenen bir yatırımcı portföyü söz konusu. Gençlerimiz borsada biraz daha bilinçliler. Bir an önce tasarruf yapıp, bir an önce çok daha fazla para kazanıp, bir önce hayatlarını yaşamak istiyorlar" dedi.

"BES ÜZERİNDEN BORSADA YATIRIM YAPILABİLİYOR"


Borsaya yatırımdaki artışın bir etkeni de bireysel emeklilik sistemi. Ekonomist Muhammet Bayram, "Bireysel emeklilik sisteminde bazı değişiklikler oldu. Daha öncesinde 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemine giremiyordu ve bundan dolayı bir katılım var. Bireysel emeklilik sistemindeki fonların da borsa yatırımı söz konusu" diye konuştu.

"TAVSİYELERE KULAK ASMAMALI,KREDİLİ İŞLEM YAPMAMALI"

Peki, borsadaki yeni genç yatırımcılar nelere dikkat etmeli? Ekonomist Muhammet Bayram, "Sosyal medyada yatırım tavsiyeleri var. Bunlara kulak asmamalılar. Yine aynı şekilde gençlerimiz kredili olarak borsaya girmemeliler. Aracı kurumların kendilerine açtığı krediyle girmemeliler" uyarısında bulundu.

Muhammet Bayram, yatırım yapılacak şirketlerin araştırılması gerektiğine de dikkat çekti. "Parayı şirketler nereye kullanacak, sermayelerine ilave mi yapacak, yeni bir iş yeri mi açacak, yabancı yatırımcı mı alacak yoksa yurt dışına mı açılacak, şubeler mi açacak bunları iyi analiz etmek gerekiyor ve sakin olmak lazım" dedi.

Kaynak:cnnturk.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı