İkinci el otomobil fiyatları yükseliyor!

İkinci el otomobil fiyatları hakkında gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ancak bu gelişmeler vatandaşlar için olumsuz yönde. İkinci el otomobil fiyatları yükselirken piyasada satışlar durma noktasına geldi.

Ekonomi 24.10.2020, 18:04
İkinci el otomobil fiyatları yükseliyor!

İkinci el otomobil piyasasında satışlar durma noktasına gelirken, fiyatlar ise yükselmeye devam ediyor. Samsunda 2. El Otomotivciler Sitesinde her cumartesi günleri oto pazarı kuruluyor ve yüzlerce alıcı ve satıcı buluşuyor. 

Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık ikinci el otomobil fiyatları hakkında açıklama yaptı. Kınık açıklamalarında artan fiyatlar yüzünden 2 aydır telefonlarının çalmadığını belirtti ve satıcıların satış yapamamaktan yakınırken, alıcılar ise fiyatların aşırı derecede artmasından şikayetçi olduğu vurgulandı.

"120 BİN LİRALIK ARABA 70-80 BİN LİRAYA ALINABİLİYORDU"

İbrahim Kınık açıklamalarının devamında piyasanın oldukça durgun olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"2 aydır telefonlarımız çalmıyor. Piyasa çok durgun. Piyasa durgun olmasına rağmen her geçen gün araba fiyatları artıyor. Korona virüste 2. dalga paniği var. Bu da sıfır araba üretimine olumsuz yansıyor. Sıfır araba üretimindeki belirsizlik de 2. el otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Şu anda sorunsuz binmek isteyeceğiniz 2. el bir araba için en az 120 bin TL bütçe ayırmanız gerekiyor. Şu anda 120 bin TL olan araba, pandemi öncesinde 70-80 bin TLye rahatlıkla alınabiliyordu"

"ZOR BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Vatandaşların sadece fiyat sorduğunu ama satışın olmadığından yakınan satıcılar ise şöyle konuştu:

"Piyasa çok durgun. 2 aydır pazara geliyoruz. Bu durumdan alıcı da satıcı da memnun değil. Pazarda kalabalık var ama herkes kendi kafasındaki rakama göre araba bakıyor. Piyasa her geçen gün yükseldiği için istediği fiyatı bulamayan alıcılar elleri boş geri dönüyorlar. Ben 2015 model arabamı 138 bin TLye sarışa çıkardım. Biz de piyasaya göre hareket ediyoruz. 2 ay önce 90-95 bin TL civarında olan arabamızın fiyatı şu anda 138 bine kadar fırladı. Örnekler de karşımızda. 2 sene önce 55 bin TLlik bir araba şu anda 125 bin TLye çıktı. Alıcı için de satıcı için de zor bir durumla karşı karşıyayız"

"FİYATLAR TAM ANLAMIYLA UÇMUŞ"

Alıcılar ise zor imkanlar içerisinde para biriktirerek araba almak istediklerini vurguladılar ve şu açıklamayı yaptılar:

"İmkanlar gerçekten çok zor. Araba almak için pazara geldik. Kafamızdaki rakam 50-60 bin TL civarında. O fiyatlara araba yok. Bazı arabalar var ama hep kırık, dökük. Yaklaşık 1 aydır araba arıyoruz. Fiyatlar bir anda fırladı ve ikiye katladı. Ben de 2010 model Ford Fiesta araba vardı. 2 sene önce 34 bin TLye satmıştım. Sattığım araba şu anda 90 bin TL olmuş. Bu kadar da olmaz yani. Fiyatlar tam anlamıyla uçmuş."

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13