Kasım ayı SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı yatan iller açıklandı mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen SED yardımı ödemelerinin hesaplara yatıp yatmadığı merak ediliyor. Yoksul ve muhtaç ailelerin çocukları için ailelerine yapılan ekonomik ve psiko-sosyal desteği ifade eden SED yardımının kasım ayı ödemeleri merak konusu oldu. Peki, Kasım ayı SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı neden yatmadı? SED yardımı yatan iller açıklandı mı? İşte SED yardımı ile ilgili merak edilenler...

Ekonomi 16.11.2021, 14:05
Kasım ayı SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı yatan iller açıklandı mı?

Kasım ayı SED ödemeleri için gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılacak açıklamaya çevrildi. Yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal ekonomik destek yardımın (SED) ne zaman verileceği merak ediliyor. Peki, Kasım ayı SED yardımı ne zaman yatacak? SED yardımı neden yatmadı? SED yardımı yatan iller açıklandı mı? İşte SED yardımı ile ilgili merak edilenler...

KASIM AYI SED YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

SED ödemeleri her ayın ikinci haftasında yatırılıyor. SED yardımı henüz yatmadı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED ödemelerine ilişkin açıklama bekleniyor.

SED NEDİR?

Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik destekler ile ve psiko- sosyal destek sistemidir.

SED YARDIMI NE KADAR/ KAÇ TL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, 2021 yılı temmuz-aralık dönemi için evde bakım yardımının aylık 1797,97 liraya, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın da 1259 liraya yükseldiğini duyurmuştu.

SED BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden elektronik ortamda başvuru yapılabilir.

-Dilekçe

-T.C. Kimlik Numarası beyanı,

-Gerektiğinde alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi

-İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir.

KİMLER ÖĞRENCİ YARDIM PARASINDAN YARARLANABİLİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için koşullar;

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı