OECD'den Türkiye tahmini

OECD, küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,9 büyümesini öngörüyor. Kurum, geçen kasımda bu yıl için öngördüğü yüzde 2,7'lik ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,9'a yükseltti, 2025'e yönelik yüzde 3 olan öngörüsünü ise değiştirmedi. OECD, 2024 için Türkiye ekonomisine yönelik yüzde 2,9 olan büyüme beklentisinde de değişikliğe gitmedi ancak 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1'e revize etti.

Ekonomi 05.02.2024, 15:52
OECD'den Türkiye tahmini

OECD, "Büyüme için Temelleri Güçlendirmek" temasıyla hazırladığı Ekonomik Görünüm Ara Dönem Raporunu açıkladı.

Buna göre, küresel ekonomik büyüme 2023te direnç gösterdi ve enflasyon beklenenden daha hızlı geriledi.

Küresel ekonomi, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdü. Büyüme, dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere yıl boyunca özellikle ABDde güçlü kalırken, diğer birçok gelişmiş ülkede enerji krizinin de etkilerini yansıtan şekilde daha zayıf oldu.

Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde yüzde 3,3, ABDde yüzde 2,5 olarak gerçekleşti.

Avro Bölgesinde büyüme yüzde 0,5 olurken Avrupanın en büyük ekonomisi Almanyada yüzde 0,1 daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngilterede 2023te yüzde 0,3, Fransada yüzde 0,9, Çinde yüzde 5,2, Hindistanda yüzde 6,7 ve Türkiyede yüzde 4,1 oldu.

Brezilya ekonomisi yüzde 3,1, Japonya ekonomisi yüzde 1,9 ve Rusya ekonomisi yüzde 3,1 büyüme gösterdi, Suudi Arabistan ekonomisi geçen yıl yüzde 0,9 daraldı.

Ilımlı büyüme sürecek

Küresel ekonomideki büyümenin bu yıl ise yüzde 2,9 olacağı, 2025te finansal koşulların da iyileşmesiyle yüzde 3e yükseleceği öngörülüyor.

Söz konusu büyüme öngörüleri OECDnin geçen kasımda yayımladığı Ekonomik Görünüm raporuyla karşılaştırıldığında, bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,7den yüzde 2,9a yükseltildiği anlamına geliyor. OECDnin 2025e yönelik küresel ekonomik büyüme beklentisi değişmedi.

ABDde ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası koşulları tarafından desteklenmeye devam edeceği ancak bu yıl yüzde 2,1e ve 2025te yüzde 1,7ye düşeceği tahmin ediliyor.

Avro Bölgesinde ekonomik büyüme tahmini bu yıl için 0,3 aşağı yönlü revize edilip 2025 için değiştirilmezken, sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,3 düzeyinde öngörüldü.

Çin ekonomisinin düşük talep, yüksek borç ve zayıf emlak piyasasının etkisiyle bu yıl yüzde 4,7 ve 2025te yüzde 4,2ye gerilemesi bekleniyor.

Türkiye ekonomisinde ise büyümenin bu yıl yüzde 2,9 olması beklenirken, 2025te yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor. OECD, kasımdaki tahminlerine göre, Türkiye ekonomisinde bu yıl için büyüme öngörüsünü değiştirmedi, 2025 için yüzde 0,1 düşürerek yüzde 3,1e revize etti.

"Enflasyonist sürecin 2025te biteceğinden emin olmak için erken"

Enerji ve gıda fiyatlarındaki gerileme ve sıkı para politikasına bağlı olarak enflasyon, geçen yıl birçok ülkede düşüş gösterdi.

Öte yandan rapora göre, çekirdek enflasyonun çoğu ülkede hala hedefin üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon hedefleriyle uyumlu olan seviyeden yüksek olması nedeniyle, 2021de başlayan enflasyonist sürecin 2025te sona ereceğinden emin olmak için henüz erken.

Orta Doğu başta olmak üzere jeopolitik gerilimlerin enflasyonda yukarı yönlü baskı oluşturma riski bulunurken, bölgede çatışmanın genişlemesi veya tırmanması deniz taşımacılığını beklenenden daha kapsamlı şekilde kesintiye uğratabilir ve arz darboğazları yoğunlaşabilir.

Orta Doğudan Asya, Avrupa ve Amerikaya petrol ve gaz tedarikinde kilit rotalardaki trafiğin kesintiye uğraması halinde enerji fiyatlarında artış görülebilir.

Bu durum, küresel ekonomik büyümeye zarar vererek doğrudan enflasyon baskılarını artırabilir.

Kaynak : Dünya

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı