Otomobil Piyasası Alt Üst Oldu Sıfır otomobile bir ayda üçüncü zam!

Sıfır otomobile bir ayda üçüncü zam geldi! Otomobil piyasası allak bullak: 2020 model Clio'ya 485 bin TL isteyen var Döviz kurundaki artışla birlikte sıfır otomobillere bir ayda üçüncü kez zam geldi

Ekonomi 29.11.2021, 15:48
Otomobil Piyasası Alt Üst Oldu Sıfır otomobile bir ayda üçüncü zam!

Türkiye ekonomisinde tarihi günler yaşanırken, otomotiv sektöründe de tüm ezberler bozuldu. Kasım ayı içerisinde sıfır otomobillere üçüncü kez zam yapılırken, ikinci el araç ilanlarında da görülmemiş artışlar yaşanıyor. Bazı sektör temsilcilerinin deyimi ile piyasa zıvanadan çıktı.

Küresel çip krizi nedeniyle bayilerde satılacak araç kalmadığından sipariş listeleri oluşturulurken, bazı modellerde teslimat süreleri 6 ayı buluyor. 

Artan döviz kuruna paralel, teslimata kadar geçen bu sürede fiyatların sürekli artması, otomobili bir yatırım aracı haline getirdi. Memuru, emeklisi, bankacısı, esnafı para kazanmak için oto alım-satımına yöneldi. Bu kişiler, bayilerin sipariş listesine adını yazdırıyor, teslimat sırası geldiğinde ise sıfır otomobili piyasa değerinin üzerinde satarak kar etmeye çalışıyor.

Sıfır otomobile bir ayda üçüncü zam geldi! Otomobil piyasası allak bullak: 2020 model Clioya 485 bin TL isteyen var - Sayfa:4
Dünya gazetesinde yer alan habere göre, piyasada bir süredir devam eden bu durum, 23 Kasımda kurda yaşanan ani yükselişle adeta zirve yaptı. 23 Kasımda dolar/TL kuru, 13ü aşarak rekor tazelerken, euro/TL ise 15 seviyesine çıkmıştı. Fiyatların artacağı beklentisi ile ev ve araba ilanları online ilan platformlarından çekilmişti. Panik havasını atlatan tüketici, yeniden aracını ilan sitelerine koydu. Ancak bu kez çok daha yüksek bir fiyatla. Sadece son 24 saat içerisinde 41 bin aracın fiyatı güncellendi. 

İkinci elde son bir haftada ortalama yüzde 16 fiyat artışı yaşandı. Ancak online sitelerde bu oran çok daha yüksek oldu. Türkiyenin en ulaşılabilir araçlarından biri olarak görülen 2020 model Renault Clioyu 485 TLden ilana koyan var. En donanımlı 2021 model Clionun liste fiyatı 355 bin TL. Yine benzer şekilde piyasada en çok tercih edilen modellerden Volkswagen Golfü dün 900 bin TLden ilana koyan oldu. Bu aracın bayideki liste fiyatı ise 585 bin TL. Buna benzer örneklerin giderek çoğaldığı dikkat çekiyor.

ASIL SORUN VERGİ SİSTEMİ

Sektör temsilcilerine göre, çip krizinin baskıladığı otomotiv piyasasında yaşanan sorunlarının temel nedeni mevcut ÖTV sistemi. Sıfır otomobillerde, kura bağlı yapılan küçük bir fiyat güncellemesi bile aracın vergi dilimini yüzde 50den yüzde 80e çıkarabildiği için zam oranı çok yüksek olabiliyor. Kur nedeniyle yapılan fiyat artışı sonrası yüzde 50 ÖTV bareminde olan birçok model bir üst dilime geçti. Bu da fiyata 60 bin TLlik vergi farkı eklenmesi anlamına geliyor. Yüzde 50 ÖTV dilimindeki araç modeli sayısı 20nin altında kaldı.

Araba yetkilileri, kura bağlı olarak yükselen araç fiyatlarında ÖTV sisteminin çarpan etkisi yaptığını vurguluyor. Bu da ikinci elde fırsatçıları harekete geçiriyor. ODDnin yanı sıra Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) yetkilileri de ÖTV baremlerinin geçen yıl ağustos ayında olduğu gibi yeniden düzenlenmesini bekliyor. Ayrıca, yüzde 50 ila yüzde 80 ÖTV baremleri dışında yüzde 60 ve yüzde 70 ara baremler olması gerektiği savunuluyor. Aksi halde ikinci elde yaşanan fırsatçılığın önünün kesilmesinin zor olduğu belirtiliyor. Ancak sektör yetkilileri, 2022den önce ÖTV matrahlarında bir düzenleme öngörmüyor. Bu konuda umutlar 2022ye ötelenmiş durumda.

YÜKSEK FİYATLI İLANLAR BAYİLERİ ZORLUYOR

DÜNYAya bilgi veren bazı bayiler, piyasa değerinin üzerindeki fahiş fiyatlı araç ilanlarının kendilerini zorladığını dile getiriyor. Kendi aracını takas yaparak sıfır araç almaya gelen bazı tüketiciler, bayinin ikinci el araç için belirlediği fiyatı düşük bularak, sitelerdeki ilanları örnek gösteriyor. Gelen müşteri, ikinci el aracının değerinin çok daha yüksek olduğunu iddia ediyor.


İKİNCİ ELDE FİYAT 1 YILDA YÜZDE 100 ARTTI

Sıfır otomobillerde son 11 ayda yapılan zam oranı yüzde 55ye yaklaştı. İkinci el araç fiyatlandırma ve otomotiv datası şirketi Cardatanın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, döviz kurundaki ani yükselişin etkisiyle 23 Kasımdan bu yana sıfır km araçlara ortalama yüzde 8 zam yapıldığını bazı markalarda bu oranın yüzde 12ye çıktığını söyledi. 

Yalçın, ikinci el otomobil piyasasında ise 23 Kasımdan bu yana yüzde 16lık fiyat atış olduğun söyledi. Böylece ikinci elde son 1 yıldaki fiyat artışı yüzde 100e yaklaştı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı