YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 2023 Asgari ücret zammı son durum ne? Asgari ücret için kritik toplantı ne zaman?

Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Milyonlarca çalışanın gözü Asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak kararda. Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte toplantının ne zaman yapılacağı da merak ediliyor. Peki, 2023 asgari ücret ile ilgili son gelişmeler ne? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Bilgin tarafından yapılan yeni asgari ücret açıklaması.

Ekonomi 15.11.2022, 22:07
YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 2023 Asgari ücret zammı son durum ne? Asgari ücret için kritik toplantı ne zaman?

Asgari ücret ne kadar olacak? 2023 yılında asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmeleri milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından merak ediliyor. Komisyon geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Aralık ayında toplanacak.

ASGARİ ÜCRET SON DAKİKA 
Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili de komisyonda açıklama yaptı.

Bilgin, "Aralık ortasında asgari ücret komisyonunu toplayacağız. Temsilcileriyle bunu gerçekleştireceğiz. Tüm emekçilerin enflasyon karşısında koruyacak sosyal devlet duyarlılığıyla işe başlıyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 
Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun şu ifadeleri kullandı: "Geçen yılın enflasyon oranı ile bu yılınkini karşılaştırdığımızda geçen yıla göre yüksek bir enflasyon yaşıyoruz. Geçen yıl ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. Artı yüzde 30 temmuz ayında yapıldı. Yüzde 80’in üzerinde zam yapılmış oldu. Asgari ücrete zam konuşulurken, minimum düzeyde en düşük yüzde 50 seviyesinde zam yapılır. Asgari ücretin 8 bin 250 lira bandında olacağını düşünüyorum ancak bunun üzerinde de bir rakam olabilir.

Asgari ücreti ödeyen işveren ve esnaftır. Hükümetin asgari ücreti biz daha iyi yapacağız derken elini taşın altına koyması, işverene destek olarak asgari ücreti artırması gerekir.

Asgari ücret zammını devlet vermez. İşverenler ve esnaf verir bu nedenle de asgari ücrete yapılacak zammın tüm maliyeti işverenin üzerindedir. Devlet destek vermezse yapılacak zam direkt tüm ürünlere, hizmetlere yansır, enflasyon artışı daha hızlı artmaya devam eder. Asgari ücrete zam yapılmalı diğer çalışanların bu enflasyon ortamında suçu ne?

Ama tüm haberler asgari ücret üzerinden yapılıyor. Asgari ücretin üzerinde aylık alanlar ne olacak? Asgari ücrete artış olunca asgari ücret üstünde aylık alanlarda aynı oranda artış olmazsa vasıflı çalışanların motivasyonu düşer ve verimsizlik artar. Sadece asgari ücret olarak değerlendirmememiz gerekiyor.

ASGARİ ÜCRETE ZAMMI NE KADAR OLUR? 
Asgari ücret yüzde 50 artıyor. Asgari ücretin üzerinde aylık alanlara yüzde 20-30 zam yapılıyor. Asgari ücretlilerle, verimli çalışacak, daha önce yıllar öncesi işe başlamış kişilerin ücretleri ile mesleğe yeni giren kişinin ücretini yaklaştırırsak çalışma hayatında disiplini bozmuş oluruz. Tüm çalışanlara aynı oranda artış yapılmalıdır diye düşünüyorum.

Asgari ücrete yapılacak zam tüm çalışanlara yasal olarak yansıtılmalıdır. İşverenlerin iki dudağı arasında kalmamalı, çalışanlara yüzde kaç zam yapılacak bu oran belirlenmeli ve yasal olarak tüm çalışanlara yansıtılmalıdır.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı