Emeğin başkenti Kocaeli’de gerçekleştirilen 1 Mayıs Programına HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Yunus Değirmenci,Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş, Süleyman Doğan, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcılarımız Yavuz Aksanoğlu, Fadlı Erdem, Yahya Bilgin, Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (PGFTU) Genel Başkan Yardımcısı Abdalhadi A.M.Darabutaha, Hizmet-İş Sendikası Kurucu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ’e üye sendikalarımızın Genel Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, çevre illerden gelen şube başkan ve yönetim kurulu üyelerimiz ile 4 bine yakın sendikamız üyesi katıldı.

Miting alanında Ücretlerden Alınan Vergi Oranları Düşürülmeli” , “Sendikal Örgütlenmenin Önündeki Engeller Kaldırılmalı” , “Çalışanlar Enflasyon Karşısında Korunmalı” , “Soykırıma Hayır, Filistin’e Destek” , “Gazze’ye Selam, Direnişe Devam”, “Filistin Bizim Kırmızı Çizgimizdir” taleplerimizi içeren büyük afişler asıldı.

1 Mayıs programı, kortej oluşturulup Seka Parka yürünmesinin ardından İstiklal Marşı ve saygın duruşu ile başladı.

Programda ayrıca şehitlerimiz, iş kazasında hayatını kaybedenler ve Filistin’de şehit olan kardeşlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN:

Devlet Sert, Kocaeli Şubesini Ziyaret Etti Devlet Sert, Kocaeli Şubesini Ziyaret Etti

Unknown 1 1

“Gazze’li Emekçi Kardeşlerimize Selam Olsun”

1 Mayıs programında üzgün ama onurlu Filistinli işçileri temsilen Filistin’den katılan PGFTU Federasyonu (Filistin İşçi Sendikaları Federasyonu) Genel Başkan Yardımcısı Abdülhadi Darabutaha olmak üzere, değişik illerden ve Kocaeli’nden gelip bu meydanı onurlandıran aziz HAK-İŞ’lilere seslenen Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Selam olsun, siyonist İsrail’in bütün baskı ve zulmüne karşı emeğiyle, alın teriyle hayatını sürdürmeye çalışan Filistinli Gazze’li emekçi kardeşlerimize selam olsun, mazlumları, mağdurları, masumları dert edinen vicdan sahibi emekçi kardeşlerime” diye konuştu.

HAK-İŞ olarak, Siyonistlerin Filistin halkına yönelik artık sistematik bir hale gelen ve her geçen gün dozunu artırarak devam eden soykırımı lanetlediklerini ifade eden HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Çünkü Filistin bizim davamız, çünkü Kudüs bizim davamız, Kudüs bizim kutsalımız, Aksa bizim kutsalımız. HAK-İŞ olarak, bütün imkânlarımızla Kudüs’e sahip çıkmaya, Filistinli kardeşlerimizle birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN TALEPLERİ SIRALADI

HAK-İŞ olarak, üyelerimizin ve tüm emekçilerin hak ve çıkarları için yoğun bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Arslan, Kocaeli’nden emekçilerin taleplerini sıraladı. Arslan, “Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, toplu pazarlık kapsamının genişletilmesini, işten atılmaların önlenmesini, ücretler üzerinden alınan ağır vergi oranlarının düşürülmesini, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmasını, enflasyon karşısında emekçilerin korunmasını, ücretlerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, emekçinin refah artışından hak ettiği payı almasını istiyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, “Kayıt dışı istihdamın azaltılmasını, güvencesiz çalışma sisteminin sona erdirilmesini, iş kazalarının son bulmasını, istihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını, gençlerin eğitim, staj, işe giriş ve istihdam imkanlarının geliştirilmesini çocuk işçiliğiyle daha etkin mücadele edilmesini, engellilerin toplumsal hayata katılımının arttırılmasını istiyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değiştirilmesini, iş güvencesi kapsamının genişletilmesini, kadro alamayan işçilerimize kadro verilmesini istiyoruz.  696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilerin için tayin, becayiş ve nakil hakkı verilmesini, Çaykur başta olmak üzere mevsimlik ve geçici işçilerin sorunlarının çözülmesini, KÇP’ne belediye ve özel idarelerinde dahil edilmesini istiyoruz. Mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışan işçilere 52 günlük ilave tediye ödenmesini, belediyelere bağlı kuruluşlar ve belediyelerde çalışanların enflasyon farkı, ilave artışlar ve iyileştirmelerden istisnasız olarak yararlandırılmasını istiyoruz. Ev işçileri ve bakım işçilerinin iş konunu kapsamına alınmasını ve sendikal hakların sağlanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Unknown 6

“ALINTERİYLE EKMEĞİNİ KAZANAN EMEKÇİLERİ SENDİKALI OLMAYA DAVET EDİYORUM”

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenleri olarak hala pek çok sorunun olduğunu söyleyerek, “Buradan, bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Alın teriyle ekmeğini kazanan bütün emekçi kardeşlerimi, 1 Mayıs meydanından, bir kez daha sendikalı olmaya davet ediyorum. HAK-İŞ olarak tüm sendikalarımızla sizlerin sorunlarını çözmek için birlikte mücadeleye, yeni ufuklara yürümeye, aydınlık bir gelecek inşa etmeye, Türkiye yüzyılını emekçilerin yüzyılı yapmaya kararlıyız” dedi.

1 Mayıs Mitingi Hazırlık ve Tertip Komitesi adına, 1 Mayıs mitingi açılış konuşmasını HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci gerçekleştirdi. Değirmenci, “Dayanışmamız ve alın terimiz için birlik ve beraberliğimiz için akın akın bu alanı dolduran emekçi kardeşlerim, alın teriyle memleketin dört bir yanını bereketlendiren işçi kardeşlerim, bin bir zahmetle alın teri akıtarak, emeğiyle ailesini geçindirirken aynı zamanda cennet vatanımıza hizmet sunan emekçilerimiz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günümüz kutlu olsun. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” dedi.

HAK-İŞ Kocaeli İl Başkanı Muharrem Subaşı tarafından selamlama konuşması gerçekleştirildi. Subaşı, “HAK-İŞ Kocaeli İl Başkanlığı olarak bu yıl 1 Mayıs’ı emeğin başkenti Kocaeli’nde kutluyoruz. Genel Başkanımıza ve tüm teşkilatımıza 1 Mayıs’ı Kocaeli’nde kutladığı için teşekkür ediyorum. Haklarımız için, daha çok demokrasi ve adalet için,  iş ve aş için, onurlu bir yaşam için, Filistin ve Gazze’de zulme uğrayan mağdur ve mazlumlar için yaşasın 1 Mayıs diyoruz” şeklinde konuştu.

Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (PGFTU) Genel Başkan Yardımcısı Abdalhadi A.M.Darabutaha, 1 Mayıs Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü adına miting alanını dolduran binlerce HAK-İŞ’li emekçinin işçi bayramını kutladı. Darabutaha, 7 Ekim’den bu yana Filistin’de işgalci İsrail tarafından on binlerce kişinin öldürüldüğünü ve binlerce yaralının olduğunu ifade etti.

Darabutaha, “Bugün 1 Mayıs’ı kutlarken Filistin halkına karşı soykırım uygulanmaktadır. 500 bin kişiden fazla işsiz kaldı. Yoksulluk oranı çok arttı. İnsan onuruna yakışır işten bahsetmek artık mümkün değildir. İşgalci İsrail, iş piyasasını tamamen durdurmuştur. Batı Şeria’da şehirlerin ve köylerin girişlerine barikatlar kurulmuştur. Mescidi Aksa her gün Yahudi Yerleşimciler tarafından vahşice saldırıya uğramaktadır. İsrail hapislerinde yaklaşık olarak 13 bin Filistinli tutuklu bulunmakta olup gayri İnsani işkenceler maruz kalmaktadır. Masum tutuklu siviller ölene kadar açılığa maruz bırakılmaktadır. Gazze toprakları artık çocuklarımız, kadınlarımız ve yaşlılarımız için toplu mezarlıklar haline gelmiştir” dedi.

1 Mayıs vesilesi ile tüm Uluslararası sendikal örgütlere çağrıda bulunan Darabutaha, “Filistin çalışanlarının haklarını elde etmek için onların yanında durun ve onları destekleyin. İşgalci devletin saldırılarını kınamanızı, işgalin sona ermesi için hep birlikte acilen hareket etmenizi istiyorum ” şeklinde konuştu.

Filistin çalışanları adına Filistin davasına sahip çıkan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunan Darabutaha, tüm ulusal ve uluslararası platformlarda Filistinlilere sahip çıkan, savunan ve sesi olan Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a da teşekkürlerini iletti.

D S C00164 1 Scaled

***

Konuşmaların tamamlanmasından ardından HAK-İŞ yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri platformdan güvercin uçurdular, karanfil dağıttılar.

Program 1 Mayıs Bildirisinin okunmasının ardından, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Unknown 9