Bankalardan İhtiyaç kredisi fırsatı Bankalardan İhtiyaç kredisi fırsatı

Her sene ekim ayından ekim ayına kadar geçerli olmak üzere hesaplanan gelir vergisi dilimleri için son hesaplamalar yapıldı. ARalık ayının sonunda açıklanması beklenen 2024 yılı gelir vergisi dilimleri için hesaplanan tutarlar ne?

Gelir vergisi dilimleri 2024’te ne olacak?

2024 yılında geçerli olacak; gelir vergisi tarife dilimleri, damga vergileri, harçlar, cezalar, istisna ve beyan sınırları gibi birçok tutar Ekimden ekime 12 aylık ortalamalara göre üretici enflasyon oranı (Yİ-ÜFE) esas alınarak belirlenen yeniden değerleme oranına göre hesaplanmaktadır.

2023 yılı Ekim ayından 2022 yılı Ekim ayına 12 aylık ortalamalara göre üretici enflasyon oranı (Yİ-ÜFE) yüzde 58,46 olarak açıklandı. Bu oran, aynı zamanda 2023 yılı yeniden değerleme oranı olarak kabul edildi.

İlgili yasalara hangi tutarların yeniden değerleme oranında artırılacağı ve sıfırlama yöntemleri belirlenmiş durumda. 2024 yılında geçerli olacak; gelir vergisi tarife dilimleri, damga vergileri, harçlar, cezalar, istisna ve be yan sınırları gibi birçok tutar yeniden değerleme oranını kullanarak hesaplanıyor. Tüm bunlara göre 2024 yılının yeni gelir vergisi oranları;

2024 yılının gelir vergisi miktarları 2023 yılının sonunda Cumhurbaşkanı kararı ile resmi gazetede yayımlanarak duyurulmaktadır.